Biblioteczki zostały ustawione w trzech parkach miejskich: im. Tadeusza Kościuszki (dwie lokalizacje), Leśniczówka i Ustronie oraz na placu Jagiellońskim i przed Miejską Biblioteką Publiczną. Zostały zaprojektowane przez Martę Orzechowską-Ochnię, asystentkę w Katedrze Architektury i Wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Lokalizacje biblioteczek, a także ich ostateczny wygląd były konsultowane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Z biblioteczek może bezpłatnie korzystać każdy czytelnik. Wymiana książek odbywa się według zasady bookcrossingu: „weź - przeczytaj - odłóż” lub „weź do domu - przynieś swoją książkę”. Na początek o książki do wymiany zadba Miejska Biblioteka Publiczna. Autorkami projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego były: Ewa Suwała i Agata Jasińska.
W ramach drugiego projektu zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną na terenie miasta zostało ustawionych szesnaście ławeczek literackich. Znalazły się na nich tabliczki z kodami QR, które odsyłają zarówno do twórców związanych z Radomiem, jak i konkretnych książek. Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. A wtedy można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio. Do nagrań zostali zaproszeni aktorzy Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu Izabela Brejtkop i Jarosław Rabenda.
W gronie pisarzy i pisarek, których utwory znajdują się na kolejnych stronach są: Jehoszua Perle, Zbigniew Kruszyński, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Wojciech Pestka, Teresa Ewa Opoka, Ewa Podsiadły-Natorska, Bernard Gotfryd, Marcin Kępa, Klementyna Hoffmanowa, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Grzegorz Bartos, Anna Litwinek, Witold Gombrowicz oraz Walery Przyborowski. Ostatnia poświęcona jest laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Fragmenty tekstów w większości przypadków są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki. A te znalazły się w kilku miejscach, w tym: po trzy w parku im. T. Kościuszki, w parku Leśniczówka, w parku Stary Ogród oraz dwie w parku Planty. W pozostałych lokalizacjach – w parku Gołębiów, na placu Żołnierzy 72. Pułku Piechoty oraz zieleńcach przy placu Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia – po jednej. Jedna, nowa ławka trafiła także do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Ławki literackie to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego pomysłodawczynią jest Eliza Wesołowska-Szwede. Projekt służy – między innymi – promocji twórców regionalnych, ich dorobku, a tym samym – literackiego Radomia i czytelnictwa.