Data tego wydarzenia została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ w tym dniu Grzecznarowski obchodził swoje imieniny. - Będziemy starali się odtworzyć atmosferę, w jakiej w okresie międzywojennym prezydent był honorowany przez mieszkańców Radomia, ale również przybliżyć mniej znane historie z jego życia - mówi Marcin Dąbrowski, jeden z inicjatorów projektu.
Gośćmi spotkania będą córki Józefa Grzecznarowskiego, Danuta Grzecznarowska-Skrzypczyk i Halina Szpilman. O współpracy z solenizantem będą opowiadali również radomianie, którzy z nim współpracowali. Całe wydarzenie utrzymane będzie w konwencji teatralnej, a samego Grzecznarowskiego zagra Jarosław Rabenda. Będzie również orkiestra, ponieważ podczas imienin Grzecznarowskiego było to tradycją. Nie zabraknie tortu i dla każdego z gości ciastka - radomianki.
Spotkanie ma charakter otwarty, wstęp wolny. Zaproszeni zostali również parlamentarzyści, radni i prezydent Radomia. Wydarzenie może odbyć się dzięki uprzejmości firm, które czynnie zaangażowały się w realizację projektu społecznego "Grzecznarowski". Są to Wodociągi Miejskie, Radkom, Radpec, Romar - dealer Fiata czy hipermarket E.Leclerc.
Tego samego dnia, przed spotkaniem w Resursie Obywatelskiej zaplanowano przekazanie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa Józefowi Grzecznarowskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej. Wniosek przekażą córki Józefa Grzecznarowskiego, Danuta Grzecznarowska-Skrzypczyk i Halina Szpilman oraz w imieniu radomian Barbara Łopyta i Marcin Dąbrowski. Wniosek poparty będzie podpisami mieszkańców miasta.
W ramach projektu społecznego "Grzecznarowski" zaplanowano realizację kilku pomysłów, mających na celu uhonorowanie osoby prezydenta i przybliżenie jego działalności politycznej i społecznej radomianom. Do budżetu obywatelskiego 2019 złożony został projekt ustawienia w Radomiu ławeczki Grzecznarowskiego. Kolejny pomysł to ustanowienie kapituły nagrody jego imienia, która miałaby być przyznawana "za wybitny wkład w rozwój Radomia i jego społeczeństwa obywatelskiego, niezwykłe zasługi dla lokalnej społeczności, promowanie kultury, wprowadzanie innowacji lub promocję miasta w kraju i za granicą".
Planowane jest również stworzenie wirtualnego muzeum Józefa Grzecznarowskiego. - Właśnie zbieramy materiały zdjęciowe, audio, video dotyczące jego działalności. Osoby, które zajmują się historią miasta, jak np. Władysław Macherzyński czy współpracowały z Grzecznarowskim, jak Andrzej Pracki przekazują nam do zdygitalizowania wycinki prasowe czy zdjęcia - informuje Marcin Dąbrowski.
"Imieniny Józefa"
Termin: poniedziałek, 19 marca, godz. 17.
Miejsce: Resursa Obywatelska.
Wstęp: wolny.