Marek Mieńkowski - jeden z pomysłodawców budowy muszli proponuje postawienie jej przy alei biskupa J. Chrapka takiej wielkości jak była 65 lat temu. - Muszla wypełniłaby lukę związaną z uprawianiem wysokiej kultury w centrum miasta, a poza tym byłaby miejcem promocji lokalnych artystów - tłumaczy. Jego zdaniem Radom jest wart tego, byśmy wrócili do tradycji dobrego i eleganckiego grania w parku. Jednocześnie obiecuje, że jeśli projekt zostanie dofinansowany i zrealizowany, sam będzie zabiegał o to, by na koncert do Radomia ściągnąć Leszka Możdżera.
Muszla to nowa forma, a jednocześnie elegancki obiekt, który wniósłby do parku bardzo wiele wartości. To także instrument, który brzmi. Marek Mieńkowski w związku z projektem budowy muszli odbył już rozmowę z Bożeną Gargas - prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Od niej dostał zapewnienie, że zespół projektowy z IWP przyłączyłby się realizacji przedsięwzięcia. W muszli niezwykle ważna jest bowiem kwestia dobrej akustyki.
Sam inicjator projektu dawniej istniejącą muszlę koncertową bardzo miło wspomina, bo jak napisał w projekcie, na jednym z koncertów poznał uroczą dziewczynę, która została jego żoną.
Sam projekt muszli jest już gotowy od kilkunastu lat. Został opracowany przez Wojciecha Gęsiaka, który kiedyś wygrał konkurs na jej budowę. Do tego projektu należałoby jedynie wprowadzić pewne nowinki techniczne, które, jak podkreśla Mieńkowski dziś są szalenie ważne.
Pomysłodawcy projektu budowy muszli zachęcają do głosowania w mobilnej urnie m.in. podczas imprez odbywających się w Resaturacji Parkowa, a także poprzez facebooka. - Dzięki udanej współpracy z dyrektorem Centrum Komunikacji Społecznej prawie na każdym koncercie Parkowa Fest mamy urnę mobilną - podkreśla Marek Mieńkowski. Na tym jednak nie koniec.
Do głosowania na muszlę mają zachęcać przez megafon także znane osobistości, które będą kursowały specjalnie uruchomioną rikszą, która miała już swoją premierę pod koniec czerwca.
- Jest to autentyczny zryw obywatelski, żeby muszla powstała. Chcemy w taki nieco offowy sposób zachęcać wszystkich radomian do głosowania. Trasa rikszy będzie przebiegała od parku Kościuszki przez ul. Żeromskiego do Rynku i z powrotem - informuje Marek Mieńkowski.
Z pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu oprócz wybudowania muszli mają także zostać postawione ławeczki wokół niej. Zaplanowano także utwardzenie gruntu w tym miejscu.
Projekt budowy muszli znajduje się w obszarze ?ogólnomiejskim? budżetu obywatelskiego na rok 2015, na pozycji jedenastej. Głosowanie na budżet obywatelski potrwa do 10 września. Głosować można TUTAJ.
W parku Kościuszki, przy alei głównej w latach 50- tych wybudowano muszlę parkową, w której odbywały się koncerty zespołów artystycznych i orkiestr. Muszla podlegała pod Młodzieżowy Dom Kultury, a nadzór nad nią sprawowali pracownicy działu imprez masowych MDK. Imprezy coraz częściej miały charakter okazjonalny Dzień Dziecka, 1 Maja, 1 września. Pod koniec lat 60-tych muszla spłonęła. Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
W parku Kościuszki będzie muszla koncertowa jak za dawnych lat? Wszystko zależy od głosów radomian
Społeczny Komitet wspierania budowy muszli koncertowej w Parku Kościuszki cały czas usilnie zabiega o głosy radomian, bowiem projekt budowy tego obiektu jest jednym z 89 poddanych pod głosowanie w budżecie obywatelskim. By skuteczniej zachęcić do poparcia wniosku, po deptaku kursuje specjalna riksza.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu