- To nagroda, która skutecznie promuje młodych twórców, a także nasze miasto. Radom jest bardzo dobrym miejscem na start i już potwierdzają to kariery laureatów poprzednich edycji – mówi prezydent Radosław Witkowski. - Mamy już bardzo mocną pozycję na rynku literackim w Polsce. Nasza nagroda jest zaliczana do czołowej piątki w kraju - potwierdza kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
W tej edycji do nagrody zgłoszonych zostało blisko siedemdziesiąt książek. Kapituła postanowiła nominować Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.
Wręczenie nagrody nastąpi w niedzielę w Zespole Szkół Muzycznych. Z nominowanymi będzie można spotkać się w przeddzień ogłoszenia werdyktu kapituły, rozmowę z nimi poprowadzi Michał Nogaś. Spotkanie odbędzie się w sobotę, o godz. 17.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Nagrodzie patronuje Rita Gombrowicz. Od trzech edycji Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym festiwalu po raz drugi jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. – Rolą biznesu jest pomaganie w otwieraniu drzwi do często wielkich karier. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy kolejny raz uczestniczyć w tym projekcie - mówi przedstawicielka Mecenasa nagrody Małgorzata Świątek. - Na Mazowszu jest to rok Witolda Gombrowicza, a sam Radom jest stolicą kultury Mazowsza. Dlatego Samorząd Województwa także wsparł Muzeum w działaniach związanych z nagrodą, jak i całym festiwalem „Opętani Literaturą” – mówi z kolei wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski.
Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza to: Weronika Murek i Maciej Hen (2016), Anna Cieplak (2017) oraz Marcin Wicha (2018). Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono łącznie ponad 300 książek.