- Wszyscy wiemy, że profesor Leszek Kołakowski był wielkim filozofem. Chcemy również pokazać Kołakowskiego jako osobę, która mocno wspierała działalność KOR-u – mówi prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
Obchody 89. rocznicy urodzin profesora Leszka Kołakowskiego i 40. rocznicy powstania KOR, który przypomnijmy - zawiązał się po radomskim proteście robotniczym - odbędą się w najbliższą niedzielę (23 października).
Profesor Leszek Kołakowski był mocno związany z Komitetem Obrony Robotników. Jeszcze przed powołaniem KOR-u współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym w kraju. Jego słynny esej pt. „Tezy o nadziei i beznadziejności”, opublikowany w paryskiej „Kulturze” w 1971 roku, stworzył intelektualny fundament dla strategii opozycji antykomunistycznej w Polsce. Przyjmuje się, że tekst ten stanowił też inspirację dla twórców Komitetu Obrony Robotników i Uniwersytetu Latającego. W latach 1977-1980 Profesor był oficjalnym przedstawicielem KOR-u za granicą i odpowiadał za kontakty między środowiskiem KOR-u i emigracją.
Odsłonięcie stoliczka upamiętniającego profesora Leszka Kołakowskiego będzie jednym z punktów niedzielnych obchodów. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu umożliwi w tym dniu zwiedzenie gabinetu profesora Leszka Kołakowskiego. Pamiątki po profesorze przekazane zostały przez jego rodzinę.
Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie debata, w której wezmą udział działacze KOR-u, którzy po wydarzeniach Czerwca’76 udzielali pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia.
Swoją obecność potwierdzili już m.in. Mirosław Chojecki, Krystyna Starczewska, Jan Lityński i Wojciech Samoliński.
- To będzie wyjątkowe wydarzenie, ponieważ po wielu latach spotkają się ci, którzy w radomskim czerwcu zostali poszkodowani i ci, którzy nieśli im pomoc. KOR stał się symbolem międzyludzkiej solidarności, przełamującej granice. Kolejny raz pokażmy dumę z naszej historii i w niedzielę znów bądźmy razem bo... zaczęło się w Radomiu - dodał prezydent Witkowski.
Finałem obchodów będzie koncert Voo Voo w Zespole Szkół Muzycznych. Liczba miejsc na koncert jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki można odbierać w RKŚTiG „Łaźnia” w czwartek i piątek.
Więcej informacji, jak i program imprez - na załączonym poniżej plakacie.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>