Sesja stanowiła okazję nie tylko do uhonorowania tych, którzy na co dzień poświęcając swój czas troszczą się o nekropolię, ale również przypomnienia jak wielką wartość ona stanowi.
- Cmentarz przy ul. Limanowskiego stanowi dziedzictwo narodowe, kultury oraz dziedzictwo społeczności lokalnej i niesie ze sobą wartości historyczne, zabytkowe i religijne – mówił ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza.
Ksiądz Zamaria przypomniał, że cmentarz to miejsce spoczynku ludzi, którzy mieli wkład w rozwój nie tylko samego miasta, ale i kraju.
- Dlatego tak ważne są żywe lekcje historii, które przypomną młodemu pokoleniu, jak wiele wartościowych osób to miasto wydało i jakie zabytki znajdują się na terenie nekropolii – mówił ksiądz Zamaria.
Dyrektor cmentarza przypomniał, że jest to również miejsce kultu pamięci o zmarłych i modlitwy za tych ludzi.
- Ale dzisiejszy jubileusz stanowi też okazję do podziękowania wszystkim, którzy poświęcają swój prywatny czas i wkładają w wielkie zaangażowanie w prace na rzecz utrzymania cmentarza. Często ta praca przez wiele lat nie była doceniana i teraz jest okazja, aby te osoby wyróżnić i je przypomnieć – dodał ksiądz Zamaria.
O roli cmentarza mówił także biskup Henryk Tomasik.
- Cmentarz jest pomnikiem ludzi, którzy oddawali życie za innych, ludzi, którzy tworzyli życie społeczne i kulturę, ale także pomnikiem wiary i potęgi ludzkiego ducha, pomnikiem kształtującym ludzką wrażliwość. A dzisiejsza uroczystość to lekcja wdzięczności wobec tych, którzy odeszli.
I zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida: „Tak Ludzkość bez Boskości sama siebie zdradza”.
Ponadto biskup Tomasik złożył podziękowania zarządcom cmentarza i władzom Radomia oraz wszystkich, „którzy się o nekropolię zatroszczyli”.
Z okazji 200-lecia cmentarza został wybity specjalny medal, którym uhonorowano kilkadziesiąt osób zasłużonych dla radomskiego cmentarza.
- Medal jest autorstwa Cezarego Jędrzejewskiego a został wybity w Mennicy Państwowej. Przedstawia Anioła Ciszy, ale ja życzę, aby aniołowie nie zabrali, ale strzegli tych, którzy zostaną nim wyróżnieni – mówił z kolei ks. Andrzej Tuszyński.
Medale, które sfinansowane zostały z budżetu miasta przy udziale środków parafii Świętego Wacława, do której nekropolia przynależy terytorialnie, otrzymało kilkadziesiąt osób zasłużonych dla cmentarza (ich lista poniżej), a w imieniu osób już nieżyjących odebrali je członkowie ich rodzin.
Marek Figiel, szef radomskiej delegatury wojewódzkiego biura konserwatora zabytków przekazał natomiast specjalne odznaczenia od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, które z rąk wicemarszałka województwa mazowieckiego Leszka Ruszczyka otrzymali członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami" wyróżniony został szef komitetu Jerzy Przyborowski, srebrną zaś jego zastępca – Janusz Wieczorek. Pierwszy z nich podziękował za uhonorowanie wszystkich osób działających na rzecz cmentarza i przypomniał. że podczas 13 dotychczas odbytych kwest udało się zebrać 385 tys. zł i uratować 13 zabytkowych nagrobków, drugi zaprosił wszystkich na coroczną kwestę prowadzoną w pierwszych dniach listopada.
****
A oto lista wyróżnionych pamiątkowymi medalami:
Prezydent Andrzej Kosztowniak
Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik
Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej
Marszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk
Marszałek Sejmu Pani Ewa Kopacz (osoba reprezentująca)
Maciej Jędrzejewski
Ks. Andrzej Zarzycki
Ks. Stanisław Pindera
Tomasz Skoczek
Rafał Rajkowski
Małgorzata Pracka
Igor Marszałkiewicz
Marek Augustyniak
Marek Figiel
Jan Kołdej
Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Zbigniew Banaszkiewicz
Ks. Stanisław Kula
Przewodnicy Radomscy PTTK
Ryszard Fałek
Anna Kwiecień
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Marek Szary
Szczepan Kowalski
Jerzy Przyborowski
Barbara Pikiewicz
Sławomir Adamiec
Zbigniew Zatorski (pośmiertnie)
Konrad Bielecki
Anna Duda
Maria Lipińska
Helena Kisiel
Janusz Wieczorek
Piotr Sobania (pośmiertne)
Katarzyna Wrona
Waldemar Różycki
Wojciech Jabłoński
Małgorzata Dziwisz
Róża Domańska
Maciej Świdziński
Barbara Maj (pośmiertnie)
Ewa Kutyła
Remigiusz Kutyła
Henryk Niewiadomski
Marek Kowalik
Tadeusz Derlatka
Jerzy Stępkowski
Jerzy Kutkowski
Ewelina Pierzyńska-Jelska