Prokurator zarzucił uchwale z dnia 28 stycznia 2008 roku naruszenia prawa materialnego polegające na nieprecyzyjnym wskazaniu w treści paragrafu 1 zaskarżonej uchwały rodzaju świadczeń, za które ustalono odpłatność oraz na ustaleniu odpłatności w formie stałej opłaty miesięcznej w relacji do ilości dni pobytu dziecka w przedszkolu, nie zaś do charakteru, ilości i czasu trwania świadczeń, z których faktycznie dziecko korzysta. „Samo ogólne wskazanie w uchwale, że pobyt dziecka w przedszkolu ponad czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest odpłatny, nie jest wystarczające. Z takiego określenia nie wynika bowiem jakie konkretne zajęcia, przekraczające podstawę programową, mają być prowadzone. Określenia wymaga również czas realizacji zajęć ponadprogramowych.
Ponadto ogólnikowe wprowadzenie odpłatności w paragrafie 1 ust.1 uchwały Rady Miejskiej w Radomiu w kwocie 90 zł miesięcznie za jedno dziecko, powoduje przyjęcie tylko jednej, sztywnej opłaty o charakterze opłaty stałej. Nadto uchwała nie przewiduje możliwości rezygnacji przez rodziców lub opiekunów dziecka ze świadczeń oferowanych w ramach programu rozszerzonego, a w konsekwencji z możliwości ponoszenia opłaty (…)” - uzasadniał prokurator.
Sąd zgodził się z prokuratorem i stwierdził nieważność uchwały. - W tej chwili czekamy na uzasadnienie wyroku. Będziemy się na pewno od niego odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedział przewodniczący rady miejskiej Dariusz Wójcik.
Jeśli wyrok uprawomocni się, wówczas gmina zmuszona będzie do oddania rodzicom dzieci korzystających z gminnych przedszkoli wszystkie nienależnie pobrane opłaty. Może to być kwota w wysokości nawet kilku milionów złotych.
Uchwała niezgodna z prawem. Będzie odwołanie od wyroku sądu
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nieobowiązująca już uchwała w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez gminę naruszała przepisy. Uprawomocnienie wyroku oznacza przymus zwrotu pieniędzy rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkoli w latach 2008-2011.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu