- Wydawało mi się to o tyle intrygujące, iż w świetle mojej wiedzy, najstarsze zachowane mapy Radomia pochodzą z końca XVIII wieku. Temat ten zacząłem gruntownie badać i udało mi się jednoznacznie stwierdzić, iż mam do czynienia ze znaleziskiem najstarszej i nieznanej mapy Radomia - stwierdził Robert Bartosik.
Mapa nigdy przedtem, ze względu na jej stan zniszczenia, nie była publikowana. Teraz pracownicy Narodowej Bibliotece Austrii, bo tam mapa jest przechowywana, zdecydowali się na jej konserwację. Pochodzi ona z okresu wojny domowej o sukcesję polską i przedstawia lokalizację wojsk szwedzkich, dowodzonych wówczas przez Karola XII, które prowadziły krótkotrwały, ale bardzo intensywny ostrzał artyleryjski miasta. W jego wyniku zburzono część murów miejskich, gmach zamku oraz wieże kościoła p.w. św. Jana. Oblężenie i ostrzał Radomia prowadzono z terenów tzw. Piotrówki, zwanych później wałami szwedzkimi, w związku z tym faktem.
- W prawym dolnym rogu znajduje się bardzo mała, skąpa ikonografia zabudowań miejskich, prawdopodobnie Zamku Królewskiego w Radomiu lub kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów. Niezależnie od faktu, czy mamy do czynienia z klasztorem czy zamkiem, jest to najstarszy wygląd zabudowań miejskich. Powiadomiłem już Archiwum Państwowe w Radomiu o tym znalezisku - dodaje autor.
https://web.facebook.com/groups/681721822034545/permalink/1060373400836050/