Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

To dopiero ciekawa wystawa!

Agnieszka Kozdęba, bach 2013-02-20 08:00:00

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Dziale Sztuki Nieprofesjonalnej znajduje się kolekcja pozaeuropejskich zabytków licząca obecnie 100 eksponatów. Proweniencja zbiorów nie jest do końca znana. Prawdopodobnie sięga lat II wojny światowej, kiedy to Niemcy, po uprzedniej grabieży zbiorów w radomskim muzeum, sprowadzili do Radomia eksponaty egzotyczne. Chcieli w ten sposób zorganizować ekspozycję ukazującą kultury pozaeuropejskie a właściwie „gabinet osobliwości” mający cieszyć niemieckich okupantów.

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 1. Hełm samurajki kabuto, Japonia, XVIII w. 2. Włócznie su-yari, naginata, miecz wakizahsi, Japonia, XVIII w. 3. Śmiejący się Budda, Chiny, XVIII/XIX w. 4. Pas, Mongolia, XIX w.

Do Radomia przywieziono wówczas z muzeum z Lipska oraz z  innych muzeów niemieckich w wiekszości XVIII i XIX-wieczne zabytki m.in. broń i rzemiosło z Dalekiego Wschodu – Japonii i Chin, Afryki i Oceanii. Wycofujący się w 1945 r. Niemcy pozostawili w Radomiu przywiezione kilka lat wcześniej muzealia. W latach sześćdziesiątych XX wieku ponad 80 zabytków przekazano w długoterminowy depozyt do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz 3 rzeźby datowane na  XVIII/XIX wieku do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Niewielka część kolekcji trafiła również do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku-oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie niestety zaginęła.

W 2011 r. zabytki powróciły do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Obecnie poddawane są pracom konserwatorskim i przygotowywane do udostępnienia zwiedzającym. Część kolekcji – broń japońska oraz zbroja samurajska były już prezentowane podczas Japońskiej Nocy Muzealnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Niewątpliwie do najcenniejszych eksponatów należy XVIII-wieczna zbroja samurajska typu Doi, na którą składają się kirys typu doi, naręczaki (kote), naramienniki (sode), nagolennice (suneate) oraz hełm (kabuto) typu o-boshi-suji-no. Poza tym w zbiorach znajdują się włócznie japońskie typu su-yari, włócznie typu naginata oraz miecze samurajskie typu katana i wakizashi datowane na XVIII w. Z Chin pochodzą oprócz przedmiotów codziennego użytku rzeźby pełonoplastyczne ukazujące m.in. Buddę Medytującego i Śmiejącego się z XVIII/XIX w. Z regionu Oceani - kilka grotów włóczni oraz pochwy grotów włóczni. Z terenów Afryki pochodzą m.in. oszczepy, łuki, strzały tworzące zespół z kołczanem, owalna tarcza wykonana prawdopodobnie ze skóry antylopy. Na szczególną uwagą zasługuje również pochodzący z Mongolii XIX-wieczny pas skórzany obijany mosiężną blachą zdobiony agatami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych