Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Teatr Powszechny zaprasza w weekend: ''Skrzypek na dachu'' i ''Na Arce o ósmej''

Daria Kurys 2013-10-17 16:00:00

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprasza w najbliższy weekend na spektakle "Skrzypek na dachu'' i ''Na Arce o ósmej''. 

Foto: teatr.radom.pl

''Skrzypek na dachu''

Spektakle: piątek, sobota, niedziela godz. 18

Reżyseria: Maciej Korwin

Kto z nas nie marzy - jak Tewie - o tym, żeby być bogaczem, nie musieć pracować, dać bezpieczne dostatnie życie swoim najbliższym?

Tewie jest biednym mleczarzem, który wraz z rodziną mieszka w ubogiej Anatewce, małym żydowskim miasteczku w carskiej Rosji. Wiedzie spokojny żywot w harmonii ze światem i w zgodzie z tradycją. Pogoda ducha pozwala mu dzielnie stawiać czoła codziennym zmartwieniom i troskom, jakich doświadcza jako mąż i ojciec pięciu córek. Zabiega o to, by dobrze wydać córki za mąż i zapewnić im dostatnią przyszłość. Cóż z tego, skoro dziewczyny mają zupełnie inny pomysł na swoje szczęście...

Zmieniająca się rzeczywistość i zawirowania historii burzą uporządkowany świat rodziny Tewiego i zmuszają mieszkańców Anatewki do opuszczenia rodzinnej wsi. Wraz z odejściem mieszańców kończy się cała epoka, w przeszłość odchodzi tradycja.

Jeden z największych hitów w historii musicali. Pogodna, dowcipna, liryczna, pełna ciepła opowieść o świecie, którego już nie ma, o najważniejszych wartościach, przemijaniu. Świetne aktorstwo, imponująca scenografia, brawurowa choreografia, 150 kostiumów, ponad 40 wykonawców. A nade wszystko piękna muzyka z takimi hitami jak: „Gdybym był bogaczem", „L'Chaim" czy wzruszającym „To świt, to zmrok". Zapraszamy Państwa na „Skrzypka na dachu".

''Na Arce o ósmej''

Spektakle: piątek godz. 10 i 12, niedziela godz. 13

Reżyseria: Piotr Nosalek

Świetna propozycja dla widzów od lat pięciu do stu. Każdy z nas bowiem od czasu do czasu mierzy się z trudnymi i ważnymi pytaniami, na które nie zna prostych odpowiedzi żaden przemądrzały dorosły.

Akcja sztuki "Na Arce o ósmej" rozgrywa się podczas starotestamentowego wielkiego potopu, a tytułowa arka to nic innego jak biblijna Arka Noego, na której dokładnie o ósmej mają się stawić wszystkie zaproszone zwierzęta. Tylko w ten sposób mają szansę uniknąć zagłady. Problem tylko w tym, że na statek mogą wejść po dwa egzemplarze każdego gatunku, a tymczasem pingwiny są... trzy. Przyjaźń sympatycznych, choć nieco dziwacznych zwierzaków zostaje wystawiona na ciężką próbę. Pojawiają się trudne dylematy.

Pingwiny toczą zabawne i poruszające dyskusje o przyjaźni i odwadze, lojalności i odpowiedzialności. Zadają szereg pozornie naiwnych, ale w swej istocie podstawowych pytań. Czy można zostawić przyjaciela w potrzebie? Co jest ważniejsze: jednostka czy zbiorowość? Czy motyla można zabić? Czy może istnieć ktoś, kogo nie widać? Jak wygląda Pan Bóg i czy rzeczywiście widzi i słyszy wszystko? Co to znaczy, że Pan Bóg jest wszechwiedzący i nieomylny? A może jednak czasem troszkę się myli? Czemu stworzył dobrych i złych? I czy lubi sernik... Całe morze ważnych, zupełnie nieoczywistych pytań...

Sztuka Ulricha Huba, uznana za „jedną z najbardziej inteligentnych, subtelnych i aktualnych propozycji teatralnych dla najmłodszych", nie przynosi jednoznacznych rozstrzygnięć i nie daje łatwych odpowiedzi, skutecznie i z wdziękiem „oswaja" jednak dzieci z trudnymi tematami, takimi jak obecność Boga, dobro, zło, śmierć, przyjaźń, inność. Czyni to w sposób lekki, przewrotny, mądry i pełen humoru. Z wrażliwością i wielkim wyczuciem dziecięcego świata.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych