Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Teatr Powszechny podsumował sezon

dm, teatr.radom.pl 2021-07-11 12:01:00

Właśnie zakończyliśmy sezon artystyczny 2020/2021. Choć spotkania na żywo z widzami były mocno ograniczone, to nie próżnowaliśmy i wiele się u nas działo - mówią przedstawiciele Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Podsumowanie sezonu radomskiego teatru: "Był to dla nas wszystkich niezwykle trudny czas. Mimo przeciwności udało nam się zrealizować i pokazać nowe spektakle.

Sezon rozpoczął się recitalem „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” w reżyserii Jarosława Rabendy- spektaklem podsumowującym 40 lecie pracy artystycznej Danuty Doleckiej.

Z okazji XIV międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego przygotowaliśmy „Pornografię” w reżyserii Jana Hussakowskiego- spektakl inaugurujący to wydarzenie.

Kolejnym przedstawieniem była planowana na sylwestrową noc „Pomoc domowa” Marca Camoletti wyreżyserowana przez Krzysztofa Dracza. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią premiera odbyła się w lutym.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony 27 marca miała uświetnić premiera „Wstydu” Marka Modzelewskiego w reżyserii Błażeja Peszka. Niestety z oczywistych względów premiera w tym dniu się nie odbyła i została przeniesiona na jesień 2021.

Sezon zakończyły dwie czerwcowe premiery. Pierwsza z nich, „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Michała Derlatki uświetniła 45 Rocznicę Radomskiego Czerwca’76. Druga premiera to „mJarka się przebrała”. Autorski spektakl Jarosława Rabendy zrealizowany z okazji 30 lecia pracy scenicznej tego aktora.

Na afisz wróciły także znane już tytuły. Ogółem w tym sezonie zagraliśmy 80 spektakli, które obejrzało 9 082 widzów. Największym powodzeniem cieszyły się „Szalone Nożyczki”, „Ryzykowna Forsa” oraz „Pomoc Domowa”.

W wyjątkowo trudnych warunkach udało się zorganizować XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Do udziału w tej edycji zaprosiliśmy jedenaście teatrów. Widzowie mieli okazję obejrzeć m.in. „Biesiadę u Hrabiny Kotłubaj”, reż. Magdalena Piekorz (Fundacja Republika Marzeń); „Opętanych” reż. Igor Gorzkowski ( Teatr im. S. Jaracza, Olsztyn) czy „Dialogi Polskie”, reż. Mikołaj Grabowski ( Teatr Bagatela, Kraków).

Główną nagrodę otrzymał węgierski Teatr Maladype za spektakl „Yvonne”. Podczas tej edycji działało Studio Festiwalowe, w którym odbywały się rozmowy z organizatorami i twórcami. Całość relacjonowana była w mediach społecznościowych. Widzowie mogli obejrzeć transmisję z inauguracji, ogłoszenia werdyktu oraz brać zdalnie zdalnie udział w spotkaniach z gośćmi Festiwalu.

Festiwal i wydarzenia wokół niego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Jesienią, w ramach programu „Edukacja Kulturalna” zorganizowaliśmy również warsztaty dla nauczycieli. Wykłady dotyczyły rozbudzania zainteresowania literaturą, kulturą i teatrem wśród uczniów. Zajęcia prowadził dramaturg z Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Pabian.

W tym sezonie znaczną część naszej działalności przenieśliśmy do sieci. Jednym z ciekawszych wydarzeń dostępnych online była debata literacka „Młodzi pisarze atakują”, w której udział wzięli m.in. Olga Hund, Joanna Gierak- Onoszko, Anna Cieplak, Ziemowit Szczerek.

W oczekiwaniu na otwarcie Teatru przygotowaliśmy dla Widzów pokazy naszych archiwalnych spektakli : „Niepodobnym obyczajem, „Zemsta”, „Majakowski//Reaktywacja”, „Calineczka”, „W osiem dni dookoła świata”, „Brat naszego Boga” oraz spotkania on-line z aktorami.

Nasi aktorzy pod opieką artystyczną i reżyserską dyrektor Małgorzaty Potockiej nakręcili serial teatralny „Sceny miłosne” emitowany na YouTube. Motywem przewodnim tej produkcji były najpiękniejsze sceny miłosne zaczerpnięte z literatury.

Mikołajkowym prezentem dla najmłodszych była emisja spektaklu „Daszeńka”, która odbyła się 6 grudnia. Przedstawienie to zostało również wyemitowane w internetowym Teatrze TVP dla szkół. Dla młodych widzów przygotowaliśmy także czytanie opowiadań napisanych przez dzieci ze szkół podstawowych zebrane w książce „Zwierzaki mają głos” oraz bajkę „O pastuszkach, co to w nocy, poszli boso o północy”. Z okazji Dnia Dziecka nasz Teatr zrealizował „Niesamowite przygody Szczurka”, bajkę autorstwa Natalii Samojlik.

Miniony Sylwester w Teatrze również odbył się online. Dla widzów przygotowaliśmy nagranie wyśmienitej farsy „Dajcie mi tenora!” w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W styczniu Teatr włączył się w organizację 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W oczekiwaniu na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego rozpoczęliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza”. Pierwszym tekstem, z którym zmierzyli się aktorzy pod opieką artystyczną reżysera Jose Iglesiasa Vigila była „Zbrodnia z premedytacją”.

Mimo wakacji, my nie próżnujemy! Koniec sezonu i letnia pora to czas Ulicy Teatralnej. Podczas drugiej edycji tego festiwalu pokażemy „Awanturki osobiste”, czyli sceny konfliktów ze znanych dramatów i powieści.

Nasi aktorzy wraz z dyrektor Małgorzatą Potocką są również obecni podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato.

Na pierwsze spektakle po letniej przerwie zapraszamy we wrześniu! Do zobaczenia!"

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych