Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Tak się teraz uczy historii [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-11-25 15:00:00

- Nauka historii wcale nie musi być nudna - mówi łMarek Wierzbicki z IPN delegatura w Radomiu podczas I Radomskiego Turnieju Planszowych Gier Historycznych w PSP nr 28. Uczniowie z 13. szkół podstawowych grali w dwie gry lotnicze: "303" i "111". Zwycięska drużyna otrzymała książki i gry historyczne.

Instytut  Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Adama Mickiewicza w Radomiu zorganizowali I Radomski Turniej Planszowych Gier Historycznych. Wzięło w nim udział 13 dwuosobowych drużyn z radomskich szkół podstawowych. Uczniowie grali w dwie gry lotnicze. Jedna dotyczyła historii Dywizjonu 303, a druga Eskadry 111, która w 1939 roku broniła Warszawy przed nalotem hitlerowców.

- Każdy uczeń gra w daną grę dwa razy. Raz jest po stronie polskiej, raz po stronie niemieckiej. Np. jeśli jest po stronie Dywizjonu 303, nie może dopuścić do zbombardowania Londynu, a jeśli jest po stronie Luft Waffe, musi zrobić wszystko, by do bombardowania doszło. Takie same zasady dotyczą Eskadry 111, która w 1939 roku broniła Warszawy przed nalotem Niemców - wyjaśniał Wojciech Dębski, historyk z PSP nr 28, współorganizator turnieju.

Historykom z IPN zależy na tym, by nauka historii w szkołach nie była nudna. - IPN chce uczyć historii Polski w sposób ciekawy. Dlatego postawiliśmy na gry planszowe. Dla uczniów bardzo interesująca jest tematyka wojenna. Dlatego dziś dzieci grają w "303" i "111". Poprzez zabawę szybciej chłoną wiedzę. Pamięć o historii budzi naszą narodową tożsamość - twierdzi Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN.

Wśród gier przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych są też gry dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. - Ostatnio wydaliśmy grę "Reglamentacja". Świetna dla młodzieży, przybliżająca czasy PRL-u. Mamy też "Znaj znak" o symbolach narodowych czy "Kolejka z IPN". Na swoją grę czeka jeszcze wiele tematów wojennych - powiedział prof. Wierzbicki.

Okazuje się, że planszowe gry historyczne to świetna alternatywa dla książek o historii. Dzieci chłoną wiedzę z danego czasu w polskiej historii jak gąbka.

- Bardzo szybko opanowaliśmy zasady gier "303" i "111". Wiemy, co zrobili Dywizjon 303 i Eskadra 111. Lubimy historię. Chodzimy na kółko historyczne i tam dowiadujemy się więcej o dziejach naszej ojczyzny. Przez gry szybciej się uczymy - powiedziała Ania, uczennica 5. klasy PSP nr 28.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych