Kaziki organizowane są ku czci Św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Królewicz Kazimierz urodził się w 1458 r. na Wawelu. Miał pięciu braci i siedem sióstr. Edukacją królewskich synów zajmował się m.in. Jan Długosz. O Kazimierzu Długosz pisał: „był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu”.
W latach 1481 - 1483 r. król Kazimierz Jagiellończyk udał się na Litwę, a rządy Koroną powierzył synowi Kazimierzowi. Ten rezydował wówczas na zamku radomskim, a tym samym nasze miasto stało się nieformalną stolicą Polski. „Był bardzo mądry, obyczajny, a wszyscy ludzie oddawali mu wielkie pochwały”, „Książę zdumiewającej cnoty, tudzież nauki nadzwyczajnej, którymi to przymiotami serca do siebie przyciągał” - pisali o Kazimierzu kronikarze.
Niestety, królewicz chorował na gruźlicę. Nie pomogło zwolnienie z obowiązków zarządzania Koroną i wyjazd na Litwę. Kazimierz zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. W 1602 r. ogłoszono Kazimierza świętym, a niedługo potem patronem Litwy. Tam też, w kaplicy przy katedrze wileńskiej znajduje się jego grób.
Patronem Radomia jest św. Kazimierz od 1983 r. Od 1989 r. w naszym mieście mamy też relikwie świętego, w Bazylice pod wezwaniem św. Kazimierza na Zamłyniu.
Program tegorocznych Kazików znajdziecie Państwo TUTAJ.