Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Sukces drugiej części ''Na pamiątkę... Radomianie na starych fotografiach'' [ZDJĘCIA]

Roksana Chalabry 2015-10-05 22:12:00

Pierwsza część tego albumu okazała się bestsellerem, a cały nakład rozszedł się błyskawicznie. Bez wątpienia sukces odniosła także druga część wyjątkowego albumu „Na pamiątkę… Radomianie na starych fotografiach”, której premiera odbyła się w poniedziałek w Zespole Szkół Muzycznych. Album zabiera nas do przeszłości i zachwyca nie tylko formą oraz jakością wydania, ale przede wszystkim swoją zawartością i niezwykłymi bohaterami, często nieco zapomnianymi. To historia o mieszkańcach naszego miasta.

Zainteresowanie pierwszą częścią albumu, wydaną w październiku ubiegłego roku, skłoniło pomysłodawców i współautorów do wydania kolejnej. W drugim tomie "Na pamiatkę... Radomianie na starych fotografiach" znajdują się zdjęcia z XIX i pierwszej polowy XX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej. Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej, podczas krótkiego wystąpienia zaznaczył, że to nie tylko doskonała promocja Radomia, ale również hołd dla tych, którzy nasze miasto budowali, pracowali i żyli w nim. – Zapraszam do wędrówki w przeszłość – zakończył.

– Jest to książka o radomianach dla radomian. Dziękuję za ogromne zaangażowanie przewodniczącemu Rady Miejskiej , Dariuszowi Wójcikowi, a także wcześniej Bohdanowi Karasiowi, współautorom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tych dwóch wydawnictw. To dzięki nim możemy się dziś z nich cieszyć – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski. – To wydawnictwo przypomina mi mój rodzinny album, w których także mam zdjęcia w sepii. To jest album o Polakach, o przeszłości – dodał poseł Marek Suski.

Jak wyjaśnił Jerzy Kutkowski, pomysłodawca wydawnictwa, druga część powstała nie tylko w wyniku ogromnego zainteresowania pierwszą, ale także ze względu na dużą ilość niewykorzystanych zdjęć i wciąż spływających nowych. – Za 2-3 lata będzie trzeba wydać trzecią część. Ludzie nadal w domach mają dużo fotografii, o których sobie przypominają. Zdjęcia zostały zgromadzone nie tylko dzięki samym mieszkańcom, ale także dzięki Archiwum Państwowemu oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – powiedział podczas promocji Kutkowski.

Za dobór i reprodukcję części zdjęć odpowiedzialny był Piotr Rogólski, który opowiedział podczas premiery albumu o wyjątkowych postaciach znajdujących się na zdjęciach. Należą do nich m.in. Jan Gotlib Bloch – zwany królem kolei żelaznych czy Stanisław Kłosowicz, kolarz i olimpijczyk z Amsterdamu (1928), który poślubił Wandę Maślińską, pierwszą Miss Radomia. Marcin Kępa zajął się natomiast opisem literackim publikacji. Dotyczy on nie tylko krótkich notatek pod zdjęciami, ale także opowiadań do pięciu wybranych fotografii lub ich zestawów.

Dyrektor Klubu Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”, Beata Drozdowska, która poprowadziła dzisiejsze spotkanie w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, podkreślała jakość albumu, czyli znakomity rodzaj użytego do druku papieru, dobór kolorów, staranność wydania oraz piękno samej zawartości.

W drugim albumie „Na pamiątkę… Radomianie na starych fotografiach” znajduje się ponad 400 fotografii na ponad 250 stronach, które zostały opatrzone m.in. indeksem osób rozpoznanych na zdjęciach. Starannie dobrana szata graficzna odsyła nas do czasów, w których zostały wykonane zdjęcia.

Nakład drugiej części to 1,5 tysiąca egzemplarzy. Radomianie, którzy wzięli udział w dzisiejszej promocji wydawnictwa, po okazaniu wcześniej otrzymanego w Biurze Rady Miejskiej zaproszeniu, otrzymali po jednym egzemplarzu za darmo. Pozostała część trafi m.in do radomskich szkół. Podczas promocji albumu wystąpił ponadto Piotr Motyka, uczeń III klasy gimnazjum Zespołu Szkół Muzycznych, który wykonał na akordeonie tango argentyńskie oraz polskie.

Wydawca albumu: Rada Miejska w Radomiu, realizacja: KŚTiG „Łaźnia”.

"Na pamiątkę... Radomianie na starych fotografiach" - współautorzy:

Jerzy Kutkowski - koncepcja, redakcja, wybór, reprodukcja i obróbka fotografii, część opisów i not

Elżbieta Kwiecień - kwerenda w archiwach i prywatnych zbiorach, opisy i noty do fotografii

Piotr Rogólski - kwerenda, wybór i reprodukcja części fotografii

Marcin Kępa - opowiadania

Marcin Kucewicz - projekt graficzny

Barbara Kutkowska- indeks nazwisk

Beata Drozdowska- korekta

Andrzej Leżoń - kaligrafia na okładce

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych