Jednym z głównych punktów festiwalu jest konkurs filmów dokumentalnych i dokumentów fabularyzowanych jako swoista forma dialogu społecznego i kulturowego wokół takich wartości jak tolerancja, solidarność, poszanowanie praw i wolności człowieka. - Organizujemy festiwal filmowy, bo upadku komunizmu nie da się wytłumaczyć prostymi słowami. Trzeba to zobaczyć, bowiem będące w posiadaniu ówcześnie rządzących, środki masowego przekazu wmawiały nam, że mieliśmy wolny kraj i rozwiniętą gospodarkę, a sprostowań tych kłamstw do dziś jest bardzo mało - mówi Andrzej Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Zaprezentowanie widzom arcydzieł klasyki kina polskiego i filmów dokumentalnych oraz dokumentów fabularyzowanych ma na celu nie tylko ukazanie pragnienia wolności, oporu społecznego, poświęcenia oraz osobistych cierpień i wyrzeczeń czy też dramatycznych, sprzecznych z sumieniem wyborów i postaw, ale i przywołanie przeszłości, która kształtuje teraźniejszość i naszą przyszłość.
Przegląd festiwalowych filmów zaplanowany został na piątek i sobotę (13, 14 czerwca) w Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. Prezentacje odbędą się w godz. 17-21.
Uczestnicy konkursu rywalizować będą o główne trofeum, na które składają się statuetka Grand Prix oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 000 zł, wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 zł oraz nagrodę publiczności (nagroda pieniężna w wysokości 1 500 zł).
Finał Festiwalu przewidziano na niedzielę, 15 czerwca, na godz. 17 w Resursie Obywatelskiej. Gościem honorowym będzie Olgierd Łukasiewicz, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów zarówno filmowych, jak i teatralnych, a jednocześnie Prezes Związku Artystów Scen Polskich.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>