Pierwsza z nich, zatytułowana: ”Podróże, wycieczki, wyprawy. Radom i okolice 1880–1914” to wybrane przez zasłużonego regionalistę Stanisława Zielińskiego trzy opisy, autorstwa: Stanisława Przyborowskiego, Michała Modzelewskiego i Stanisław Zdzitowieckiego, ukazujące nasze miasto i region przed I wojną światową. Dodatkowym atutem wydawnictwa jest zamieszczony przez Zielińskiego mini słownik zapomnianych obywateli Radomia. To osoby wzmiankowane w publikowanych wspomnieniach, ale obecnie nieznane, np. optyk Józef Soczek czy producent octu Noach Przednówek.
Tytuł drugiej z książek brzmi: ”Ofiara czy filar? Radomska spółdzielczość w latach 1945–1956” . Jej autorem jest dr Adam Duszyk. Dziś spółdzielnia kojarzy nam się już chyba tylko ze spółdzielnią mieszkaniową i może jeszcze Społem. Kiedyś podobnych instytucji było znacznie więcej. Miały nie tylko zapewniać miejsce pracy dla swoich członków ale i być miejscem socjalistycznej edukacji.
Podczas spotkania nie zabraknie także kolejnej prezentacji z cyklu „TOP-10 Retrospekcji”. Jaką niespodziankę tym razem przygotowali przedstawiciele popularnego portalu? Przekonamy się tradycyjnie w drugi wtorek miesiąca w Resursie.
Zapraszamy!
Retrospotkanie 26 „Wspomnienia/ Spółdzielnie”. Wtorek, 8 września 2020 r., Sala Widowiskowa „Resursy Obywatelskiej”, godz. 18.00.