Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Spotkanie przedstawicieli środowisk twórczych w "Łaźni" (zdjęcia)

Mieczysław Kaca 2013-01-08 23:56:00

Liczna reprezentacja środowisk twórczych zaproszonych przez prezydenta  Radomia, Andrzeja Kosztowniaka przybyła we wtorek wieczorem na spotkanie noworoczne do klubu „Łaźnia”. Samorząd miejski reprezentowali na nim wiceprezydent Ryszard Fałek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Włodzimierz Bojarski. Zjawili się też posłowie  Prawa i Sprawiedliwości – Marek Suski  i Zbigniew Kuźmiuk.

Wiceprezydent Ryszard Fałek witając przybyłych w imieniu prezydenta, Andrzeja Kosztowniaka i przewodniczącego Rady Miejskiej, Dariusza Wójcika przypomniał, że  to  spotkanie  odbywa się w  „Łaźni” dzięki propozycji przedłożonej przez jej szefową, Beatę  Drozdowską. Jest to doroczne   spotkanie  ludzi twórczych w tym kierowników i dyrektorów  placówek, którzy zawiadują radomska kulturą, proponując mieszkańcom miasta artystyczne przeżycia, zdrowe emocje i niezapomniane wrażenia. Za to wszystko serdecznie podziękował ,po czym  przypomniał imprezy cykliczne i jednorazowe, przynoszące uznanie miastu Radom. Oto  niektóre z wymienionych: Festiwal  Gombrowiczowski, Konkurs Kompozytorski pod patronatem  Krzysztofa Pendereckiego,  Radomska Wiosna Literacka, XIX Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „Łaźnia”, Festiwal Jazzowy, Festiwal  Filozofii, Dni Radomia w tym koncert „Lata z Radiem”. Noc św. Jana, Spotkajmy się na Żeromskiego, Uliczka Tradycji, projekt „Rosja”, Klub Dobrego Filmu, Ogólnopolski Konkurs Modeli  Plastikowych, Święto Chleba, Ogólnopolski Zlot Modelarzy Kolejowych,  Spotkajmy sie z kulturą Żydowską, Na polu chwały, Gwiazdka na deptaku, Sylwester  oraz Orszak Trzech Króli.

Wiceprezydent Fałek przypomniał też nakłady miasta ponoszone na modernizację  obiektów i placówek kultury, które przyczyniają się do unowocześnienia i lepszej skuteczności ich oddziaływania .Wymienił m.in. filie biblioteki przy ul. Kusocińskiego,  ruchomą filię „Amfiteatru”  dającą koncerty m.in. na „Żeromie”, przekształcenia dokonane w Młodzieżowym Domu Kultury, remont Teatru Powszechnego w Radomiu, poprawiający jego funkcję artystyczną, warunki pracy i estetykę.

- Co cykliczne i dobre, będziemy kontynuować, co nowego, zależy od państwa. Padały propozycje, aby dalsze placówki  kultury łączyć, ale w Radomiu stawiamy na inicjatywy i kreatywność  szefów istniejących placówek, licząc, że efekty będą lepsze, choć budżet jest nieco mniejszy.

Poseł Marek Suski złożył uczestnikom  od siebie i pozostałych parlamentarzystów PiS życzenie, by sztuka, którą  przedstawiciele  kultury i sztuki  uprawiają przynosiła ludziom radość a twórcom coraz godniejsze życie. Zwierzył się, że Radom zawsze kojarzył  mu się z sukcesami odnoszonymi w tańcu,  także w teatrze, o czym wie, gdyż sam też pracował w teatrze. Podzielił pogląd prezydenta Fałka, że placówek kultury nie jest w Radomiu za dużo. Każda powinna mieć szansę wykazania się i  zawsze namawia prezydenta, żeby cięcia budżetu, jeśli już jest taka konieczność, w najmniejszym stopniu dotyczyły kultury. Udział placówek kultury w kształtowaniu postaw ludzkich i obywatelskich, wpływających na jakość naszego życia, na jego poziom duchowy  jest duża i nie należy szczędzić środków na ten cel. Poseł Suski zakończył krótkie wystąpienie nadzieją, że ten uszczuplony budżet na  radomską kulturę w roku przyszłym nie powtórzy się.

Potem były kolędy i  wymiana poglądów  w trakcie tradycyjnego  poczęstunku  przy muzyce  nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych