Zrealizowany przez sopocki Teatr na Plaży w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny opowiada historię Zuzanny Ginczanki (właściwie Sara Polina Gincburg; 1917-1944), poetki – wizjonerki okresu międzywojennego, znanej w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowanej, pięknej kobiety. Żydówka, Rosjanka, Cyganka, która urodziła się na styku tych trzech krajów, języków i kultur (Ukrainy, Rosji i Polski) wybrała ostatecznie Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona). W czasie okupacji Ginczanka ukrywała się w Krakowie, po zadenuncjowaniu przez sąsiadkę została aresztowana przez gestapo. Została rozstrzelana na kilka tygodni przez wyzwoleniem Krakowa. Zginęła mając zaledwie 27 lat.
O jej życiu, dzieciństwie, przyjaźniach, miłości, poezji, o karierze, sławie ale i o śmierci opowiada w spektaklu Agnieszka Przepiórska, aktorka teatralna, serialowa i filmowa, laureatka wielu scenicznych nagród, m.in. za spektakle I będą święta oraz Tato nie wraca.
Spektakl wystawiony zostanie w parku przy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 20 września, o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie o godzinie 18.00 z przystanku przy ulicy Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów). Powrót do Radomia po spektaklu około godziny 20.30. Ze względów sanitarnych w autobusie może być zajęta tylko połowa miejsc.
Muzeum prosi osoby, które wybierają się na koncert o wydrukowanie, przeczytanie i podpisanie specjalnego oświadczenia. Druk do pobrania dostępny jest na stronie muzeum. Podpisany dokument można zabrać ze sobą i przekazać pracownikom przy wejściu na teren placówki.
Uwaga - w spektaklu używane jest światło stroboskopowe.