„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza z zapartym tchem czyta kolejne już pokolenie. - W tym roku mija sto lat od wydania powieści i z tej okazji postanowiliśmy przygotować ekspozycję po trosze literacką, po trosze etnograficzną. Chcemy pokazać różnorodność i bogactwo kultur państw afrykańskich, a przede wszystkim kulturę materialną XIX wieku i współczesną takich krajów, jak Egipt, Sudan, Etiopia – dawna Abisynia i Kenia. Oczywiście, nie zabraknie eksponatów obrazujących faunę i florę tych terenów. Eksponaty na wystawę zostaną wypożyczone z muzeum Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Krakowie, Muzeum Podróżników w Toruniu, Muzeum w Pabianicach, Muzeum Archeologiczno -Etnograficznego w Łodzi, Biblioteki Jagiellońskiej oraz od osób prywatnych – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Tłem dla ekspozycji ma być budowa Kanału Sueskiego i powstanie mahdystów. Otwarcie wystawy „Tajemnice Czarnego Lądu” planowane jest na 21 października.
Historia bractw kurkowych sięga średniowiecza i lokowania miast na prawie magdeburskim. Obowiązek czuwania nad bramami, murami i basztami, a także ich obrona należały do poszczególnych cechów istniejących w danym mieście. Wcześniej jednak piekarzy, krawców i szewców należało nauczyć posługiwania się łukiem, kuszą czy wreszcie bronią palną. Temu celowi służyły właśnie bractwa kurkowe. Krakowska organizacja powstała w XIV wieku; dziś prowadzi działalność społeczna. Muzeum, by przedstawić radomianom dzieje kurków, eksponaty wypożyczy z Krakowa.
Wśród tegorocznych wystaw nie zabraknie rodzimego akcentu. Właśnie zakończył się drugi sezon prac archeologicznych na Piotrówce, prowadzonych przez Polską Akademię Nauk; za kilka tygodni badania zostaną podsumowane. Tymczasem muzeum przygotuje ekspozycję „Grodzisko Piotrówka – najstarsza część Radomia. Stan badań”. - Naukowcy interesowali się Piotrówką od kilkudziesięciu lat. Pokażemy więc wyniki badań archeologów z Instytutu Historii Materialnej PAN z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a także to, co udało się ustalić na temat grodu nad Mleczną w latach późniejszych i ostatnio – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani.
Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć efekty wykopalisk prowadzonych przez ekipę muzeum Malczewskiego na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym w 1966 roku.