"Ślad" rozpocznie się we wtorek, 12 kwietnia, spotkaniem z dwoma Amerykankami pochodzenia żydowskiego Susan Weinberg i Dorą Zeidenweber.
- Szukająca swoich korzeni Susan Weinberg trafiła jesienią ubiegłego roku do Radomia, gdzie przed laty mieszkała część jej rodziny. Wzyta zaowocowała cyklem obrazów, które będziemy mogli zobaczyć w galerii Resursy. Przypadek sprawił, że Susan Weinberg odnalazła w Minnesocie, gdzie mieszka, Dorę Zeidenweber - uczennicę przedwojennego żydowskiego gimnazjum Towarzystwa Przyjaciół Wiedzy, która z radomskiego getta trafiła do Oświęcimia - mówi Jakub Mitek z Resursy Obywatelskiej, będącej organizatorem Spotkań z Kulturą Żydowską.
Z kolei we środę w Muzeum Sztuki Współczesnej obejrzymy słynną już wystawę krakowskiego fotografika Wojciecha Wilczyka "Niewinne oko nie istnieje". Autor prezentuje zdjęcia polskich synagog, które nie pełnią funkcji kultowych - albo obróciły się w ruinę, albo zostały zaadoptowane na sklepy lub magazyny.
Specjalnie z okazji "Śladu" Radomskie Towarzystwo Naukowe przygotowuje Nowy Biuletyn Kwartalny, poświęcony społeczności żydowskiej Radomia. Promocję wydawnictwa zaplanaowano na czwartek. W piątek powędrujemy śladami Bernarda Gotfryda, pochodzącego z Radomia fotografa i pisarza. Także w piątek do Resursy zawita Żywa Biblioteka. To projekt, pdoczas którego udostepnia się lokalnej społeczności żywy księgozbiór - ludzi ze srodowisk spotkających się z dyskryminacją.
- Będzie można porozmawiać, czyli "wypożyczyć" wegetarianina, ateistę, Żyda, pastora. Wszystkich bestsellerow nie zdradzę - zaznacza Marta Witkowska, koordynatorka projektu.
Dzień zakończy koncert piosenek Władysława Szpilmana, na który swój przyjazd zapowiedziała jego żona Halina, córka przedwojennego prezydenta Radomia Józefa Grzecznarowskiego.
W sobotę natomiast Resursa zaprasza na pokaz pieczenia chałki i nauke tańców żydowskich. III Spotkania z Kulturą Żydowską zakończy pokaz filmów prezentowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.