Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Są plany ustanowienia ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gombrowicza

UM Radom, red. cr 2015-06-19 12:41:00

Władze Radomia planują ustanowić ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie. Zgodnie z założeniami, nagroda ma być przyznawana co roku za prozatorski debiut wydany w formie książki w roku poprzedzającym. Jej laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Pieniądze mogą pochodzić od sponsorów i mecenasów nagrody, z którymi prezydent zawrze stosowną umowę.

Witold Gombrowicz

Laureata wybierze siedmioosobowa kapituła, w skład której wejdą: literaturoznawcy, krytycy i twórcy literatury o uznanym dorobku. Ogłoszenie werdyktu zawsze będzie się odbywać we wrześniu. Po raz pierwszy nagroda literacka zostanie wręczona we wrześniu przyszłego roku. Uroczystości towarzyszyć będzie festiwal literacki prezentujący m.in. pisarzy nominowanych do nagrody.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ma być jednym narzędzi kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. – Naszym celem jest promocja Radomia, jako miasta kultury i nauki, miejsca łączącego rozwój gospodarczy z rozwojem duchowym. Chcemy też pokazać Radom, jako znaczący punkt na mapie kulturalnej Polski, z którym związani byli i są m.in. Witold Gombrowicz, Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda - mówi prezydent Radosław Witkowski. Wiceprezydent Karol Semik zwraca z kolei uwagę na zamiar nagradzania debiutantów. – Jesteśmy miastem, w którym ceni się energię i rozmach młodości. Chcemy dawać jej szansę na sukces i spełnienie - podkreśla.

Miasto wystąpiło o objęcie patronatu nad nagrodą do Rity Gombrowicz, która w liście skierowanym do Muzeum im. Witolda Gombrowicza, z wielkim uznaniem odniosła się do pomysłu. Napisała m.in.: „To wspaniały projekt, który w zupełności popieram. Wreszcie, w jury będą kobiety, miejmy więc nadzieję, że i kobiece talenty zostaną odkryte w kolejnych latach. Witold pragnął otrzymać Nagrodę Nobla „by rozwścieczyć swych wrogów”, a na poważnie, by jego twórczość została uznana. Niewiele brakowało, by mu się to udało. Uważał, że jego literacki świat wyprzedza epokę i że Nagroda Nobla przyśpieszy uznanie, które, był przekonany, w końcu nadejdzie. Miał rację, bo 45 lat później jest tłumaczony na 39 języków. Z przyjemnością przyjmuję zaproszenie Prezydenta i Muzeum. To dla mnie zaszczyt”.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych