Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest ''wolność''. - Bardzo się cieszymy, że festiwal trwa, rozwija się i na te kilka majowych dni Radom staje się stolicą polskiej filozofii, a może nawet szerzej - polskiej humanistyki – powiedział Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.
Głównym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz debata „Wolność – jak to ławo powiedzieć” z udziałem prof. Barbary Markiewicz i dr Krzysztofa Przybyszewskiego oraz Walerii Siekierzyńskiej (zwyciężyni XXVI Olimpiady Filozoficznej) i Damiana Lesiaka(laureata z VI LO w Radomiu). Początek w czwartek, 22 maja o godz. 12.
Podczas wszystkich wydarzeń Festiwalu czynne będzie w ''Resursie'' stoisko filozoficzno-literackie Księgarni Gombrowicza. Również radomskie restauracje ''Mamma Leo'', ''Panie Panowie'', ''Parkowa'' i ''Teatralna'' będą serwować ulubione dania prof. Leszka Kołakowskiego.
Zarówno w czwartek, jak i piątek w Resursie Obywatelskiej będzie można także nabyć i posmakować legendarnych kluczy św. Kazimierza wypiekanych przez Radomski Cech Piekarzy.
W piątek 23 maja o godz. 17 odbędzie się rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej „Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego” organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu. Celem było połączenie pasji młodzieży spędzającej dużo czasu przy ekranach komputerów z ideą humanistyczną. Dlatego wybrano kilka bajek prof. Kołakowskiego, a zadaniem młodzieży było przygotowanie w grafice komputerowej ilustracji do nich. Po uroczystości będzie miało miejsce otwarcie wystawy pokonkursowej, w czasie której przedstawione zostaną 23 prace zgłoszone do konkursu.
Celem festiwalu jest propagowanie filozofii jako nauki i zarazem sposobu na życie. Impreza poprzez szereg artystycznych działań w połączeniu z częścią publicystyczno-naukową ma otwierać symboliczne „okna” w świadomości jej uczestników, a równocześnie poszerzać horyzonty i kreować twórcze i intelektualne postawy.
Program Festiwalu:
21 maja (środa)
Klub Dobrego Filmu:
godz. 12.00, 18.00 „Hannah Arendt” reż. Margarette von Trotta, Francja/Luksemburg/Niemcy/Izrael 2012 (100 min.)
Biografia wybitnej niemieckiej teoretyk polityki, filozofa i publicystki, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek minionego stulecia. W roli tytułowej – Barbara Sukowa.
(bilety – 12 PLN)
22 maja (czwartek)
godz. 12.00 - wręczenie Nagrody im. Prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz debata filozoficzna „Wolność - jak to łatwo powiedzieć…” z udziałem prof. Barbary Markiewicz i dr. Krzysztofa Przybyszewskiego oraz młodych filozofów - Walerii Siekierzyńskiej (zwyciężczyni XXVI Olimpiady Filozoficznej) i Damiana Lesiaka (laureata z VI LO w Radomiu) (sala widowiskowa)
Barbara Markiewicz – profesor filozofii, specjalizująca się w filozofii politycznej. Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, przewodnicząca i sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. Autorka m.in. książek: "Kryzys tożsamości politycznej a proces integracji europejskiej" oraz "Co się śni filozofom".
Krzysztof Przybyszewski – pracownik naukowy Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2005 r. obronił pracę doktorską "Problem uniwersalności praw człowieka w epoce globalizacji". Autor książki "Prawa człowieka w kontekstach kulturowych".
godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim i promocja najnowszej książki pisarza „Obok Julii” (prowadzenie: Marcin Kępa)
Eustachy Rylski – wybitny prozaik, dramaturg i scenarzysta. Laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Autor głośnego dyptyku powieściowego "Stankiewicz. Powrót" oraz powieści "Warunek" i "Na grobli", a także tomu opowiadań "Wyspa" i zbioru esejów "Po śniadaniu". W ubiegłym roku ukazała się kolejna powieść Rylskiego "Obok Julii" – wirtuozerska literacko opowieść o miłości i powojennej Polsce.
23 maja (piątek)
godz. 17.00: rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej „Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego” organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu i otwarcie wystawy pokonkursowej.
godz. 18.00 – „Wielki zwrot” - spotkanie autorskie z Dariuszem Gawinem (prowadzenie: dr Wiesław Chudoba)
Dariusz Gawin – historyk idei, filozof i publicysta, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek kolegium redakcyjnego „Teologii Politycznej” i kwartalnika „Ethos”. Autor m.in. książek: "Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku" oraz "Blask i gorycz wolności. Eseje o polskim doświadczeniu wolności". W 2013 roku ukazała się głośna książka Gawina "Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976", w dużej mierze poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu.
24 maja (sobota), godz. 18.00 Sala Widowiskowa
„Biesiada artystyczna z filozofią w tle”:
- spektakl „Mówią o nas” w wykonaniu Teatru Poszukiwań z „Resursy” oparty na sentencjach filozoficznych mędrców Hellady i Państwa Środka (scen. Włodzimierz Mancewicz, reż. Katarzyna Sasal)
- „Wspominając Jacka Kaczmarskiego” - koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy
- „Bajki z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Teatru „Resursa” (reż. Robert Stępniewski)
Piotr Dąbrówka – muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, interpretator poezji. Laureat wielu konkursów i festiwali, m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Podczas wszystkich wydarzeń Festiwalu czynne będzie w „Resursie” stoisko filozoficzno-literackie przygotowane przez Księgarnię Literacką im. W. Gombrowicza. Radomskie restauracje „Mamma Leo”, „Panie Panowie”, „Parkowa” i „Teatralna” serwować zaś będą w swoich lokalach specjalne „profesorskie” menu, czyli ulubione dania Leszka Kołakowskiego.
Partnerzy festiwalu: Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu, Radomskie Towarzystwo Naukowe. Sponsorzy festiwalu: Galeria Słoneczna, Aquapark oraz Osiedle Słoneczne w Radomiu, Bank BGŻ.
Rusza VI Radomski Festiwal Filozofii Okna
Już po raz szósty Resursa Obywatelska zaprasza na niezwykłe spotkania z filozofią, czyli Festiwal Filozofii "OKNA" im. prof. Leszka Kołakowskiego. W tym roku będziemy m.in. dyskutować o wolności, poznamy biografię Hannah Arendt, obejrzymy dwa spektakle przygotowane przez teatry działające w Resursie, spotkamy się z autorami ciekawych książek, a także wysłuchamy koncertu w wykonaniu Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy. Wstęp na wszystkie imprezy Festiwalu (poza KDF) jest bezpłatny.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu