W pozycji ''Republika Radomska w listopadzie 1918 r.'' została szczegółowo opisana geneza i przebieg zdarzeń z okresu Republiki Radomskiej. Autor podkreślał fakt, że odzyskiwanie niepodleglości było procesem, który trwał przez pewen czas, a data 11 listopada jest tylko datą symboliczną.
Kiedy kończyła się pierwsza wojna światowa na ziemiach polskich powstawały różne ośrodki władzy: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Cieszynie czy w Lublinie. W Radomiu 2 listopada powstała Republika Radomska. W nocy poprzedzającej ten dzień ukonstytuował się w mieszkaniu Jana Wigury Komitet Pięciu i zorganizował małe, autonomiczne, suwerenne, niezależne Państwo Radom. To państwo przetrwało sześć dni. Po nich podporządkowało się Rządowi Lubelskiemu.
Podczas spotkania zaprezentowała się nowa grupa rekonstrukcji historycznej: Ochotnicza Legia Kobiet - obrończynie Lwowa z 1918r., którego założycielką jest Aleksandra Zagórska.
Rozstrzygnięto także konkurs poetycki ''Razem u progu niepodległości''. Laureatami konkursu zostali uczniowie ZSzO Nr 6: Justyna Dulewicz i Mikołaj Wójcik, którzy wyrecytowali patriotyczne wiersze swojego autorstwa.
Podczas spotkania promowana książka była rozdawana za darmo. Na koniec odbyła się premiera filmu pt.''Michał Tadeusz Brzęk-Osiński, radomski legionista''.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Republika Radomska. Recz o tym jak wyprzedziliśmy inne miasta
W piątkowy wieczór w Resursie Obywatelskiej odbyła się promocja książki ''Republika Radomska w listopadzie 1918 r.'' Podczas spotkania z doktorem Piotrem Adamem Tusińskim licznie zgromadzeni goście mogli posłuchać o historycznych wydarzeniach, w wyniku których, doszło do tego, że Radom wyprzedził inne polskie miasta w odzyskiwaniu wolności.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu