Wydarzenia pod patronatem prezydenta miasta trwają od poniedziałku. Główne obchody zostały zorganizowane w parku im. Tadeusza Kościuszki 21 marca. Ta data symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Tegoroczne hasło obchodów brzmi „Nikt nie zostanie pominięty”.
- Cel naszych działań jest jeden. To integracja społeczna. Jest to możliwe, jeżeli ludzie porozumiewają się na poziomie serc. Moją misją, od 2014 roku, wspólnie z różnymi organizacjami i urzędem miejskim jest odczarowanie zespołu Downa. Chcemy zmienić podejście społeczeństwa do osób z zespołem Downa. Prowadzimy m.in. zajęcia edukacyjne dla młodzieży. I to przynosi efekty. Z każdym kolejnym rokiem zauważamy, że ta świadomość jest coraz większa – mówi Tatiana Kaplińska, Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne "Do Celu".
Władze miasta z myślą o osobach z niepełnosprawnościami prowadzą wiele działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, także intelektualnymi.
- Realizujemy m.in. tak zwaną politykę wytchnieniową. Staramy się tworzyć takie miejsca, w których będą mogli czuć się dobrze. Tak jest w przypadku mieszkania treningowego, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą spróbować samodzielnego życia. A z drugiej strony osoby, które na co dzień się nimi opiekują, mają czas na odpoczynek. Bardzo wiele osób korzysta także z przywilejów, jakie daje Karta Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością. Mamy świadomość, że opieka nad taką osobą to wysiłek dla całej rodziny, której należy się pomoc i my jako miasto tę pomoc oferujemy – mówi Jerzy Zawodnik, zastępca prezydenta Radomia.
W tym roku miasto przeznaczyło 120 tysięcy na prowadzenie mieszkania treningowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poprowadzi je Stowarzyszenie „Do Celu”, które wygrało konkurs ogłoszony przez Urząd Miejski. W Radomiu takie mieszkanie działało już przez kilka miesięcy na początku 2018 roku.