– Cieszy mnie to, że Mazowsze ma coraz więcej do zaoferowania dla turystów. To już nie tylko zabytki historyczne, ale też ciekawe imprezy kulturalne, nowe ścieżki i szlaki czy nagrodzone dzisiaj produkty turystyczne wiele z nich powstało dzięki wsparciu ze strony samorządu czy środków unijnych. – mówił marszałek Adam Struzik.
26-600 Strefa Kultury - wspólna oferta kulturalna
Gospodarzem tegorocznego sejmiku był Radom i nowo otwarte Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej„Elektrownia”. Tematem przewodnim była Strategia Rozwoju Turystyki w województwie mazowieckim na lata 2014-2020. W trakcie obrad oficjalnie otwarto debatę społeczną nad projektem tego dokumentu. Po konsultacjach, formalnym zatwierdzeniu i przyjęciu – strategia będzie najważniejszym dokumentem w planowaniu i kreowaniu polityki turystycznej naszego województwa. Podczas sejmiku radomskie instytucje kultury prezentowały i zachęcały do korzystania z bogatej oferty kulturalnej i turystycznej. Wśród nich do najciekawszych należy niewątpliwie nowy radomski projekt kulturalny – 26-600 Strefa kultury.
W skład tego projektu wchodzą: MCSW "Elektownia" jako lider, radomski skansen, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Placówki te stworzą jedną wspólną ofertę kulturalną dla radomian i turystów. W ramach 26-600 Strefa Kultury powstanie również jeden zrzeszający te muzea portal oraz infokioski. W ramach projektu wprowadzony będzie system zintegrowanych biletów wstępu, czyli na jeden bilet można by było wejść i zwiedzić wszystkie cztery muzea. Jego cena byłaby konkurencyjna w porównaniu do pojedynczych biletów kupowanych w każdej placówce osobno.
Koszt projektu to665 tys. zł. Pół miliona złotych pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego. Za te fundusze zostanie zakupiony m.in. serwer, oprogramowanie, infokioski - wszystko, co jest niezbędne do kompleksowego powstania 26-600 Strefa Kultury. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Najlepszy produkt turystyczny 2014
Na sejmiku rozstrzygnięto i wręczono nagrody w konkursie na „Najlepszy produkt turystyczny 2014”. Certyfikatami nagrodzono: Muzeum Powstania Warszawskiego; Park Edukacji i Rozrywki Farmę Iluzji; Muzeum Żydów Mazowieckich; Hotel Zamek w Pułtusku za projekt „Dzień Tradycji Rzeczypospolitej”. Widowisko edukacyjno-historyczne. Ogólnopolski Turniej Husarski”, Fundację Szerokie Wody za projekt Flis Festival; Muzeum Wsi Radomskiej za projekt „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Certyfikaty wręczył marszałek Adam Struzik, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Jan Błoński prezes zarządu MROT-u.
Spotkanie zakończył wernisaż wystawy „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja” w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – oddziale Muzeum Wsi Radomskiej. Nowoczesna, multimedialna wystawa prezentuje muzealne zasoby dokumentujące spuściznę artystyczną i naukową Oskara Kolberga.