Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Radomianin urodzony w Domu Gąski przekazał muzeum kolekcję sztuki ludowej [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-06-07 15:04:00

Do Muzeum Sztuki Współczesnej trafiła niezwykła kolekcja sztuki ludowej radomianina Samuela Fiszmana, który urodził się w Domu Gąski w 1914 roku i tylko temu muzeum chciał przekazać swoje zbiory. Wystawa tej kolekcji z niezwykłą historią radomianina w tle odbędzie się w piątek 6 czerwca. 

- To dar sentymentalny - mówi Małgorzata Jurecka, kurator wystawy. - W czerwcu 2013 roku zgłosiła się do nas córka Samuela Fiszmana, Ania O'Brien, która zapytała czy jesteśmy zainteresowani kolekcją polskiej sztuki ludowej jej ojca. Opowiedziała nam historię tego człowieka. Samuel Fiszman urodził się w Radomiu w 1914 roku właśnie w Domu Gąski i tylko tutaj chciał oddać swoją kolekcję. Jego losy tak się potoczyły, że część swojego życia spędził w Ameryce i tęsknił za krajem, za Radomiem. Kolekcjonował dzieła polskiej sztuki ludowej, by być bliżej Polski. Radomian zmarł w 1999 roku w Ameryce, ale został pochowany na Powązkach w Warszawie. Córka chciała spełnić wolę ojca i sprowadzić do Radomia jego kolekcję - opowiada Małgorzata Jurecka.

Kolekcja składa się ze 107 przedmiotów. Są wśród nich figurki postaci biblijnych, krzyże, obrazy malowane na szkle, dzbany i talerze gliniane, rzeźba Jezusa Frasobliwego, figurki lalek rosyjskich. Część z tych dzieł pochodzi z okolic Radomia i innych regionów Polski. Córka Fiszmana pamięta historię pozyskania kapliczki Józefa Janasa z Dębna Podhalańskiego. Janas nie miał w zwyczaju sprzedawać, ani dawać swoich dzieł. Jednak Fiszmanowi się udało - rzeźbiarz dał mu (lub sprzedał) Pietę, bo był zdenerwowany - przedstawiciele Ministerstwa Kultury namawiali go na stworzenie muzeum w jego domu, a on nie chciał, więc ze złości dał Fiszmanowi rzeźbę.

Sporą część kolekcji zajmuje ceramika. Pochodzi głównie z pracowni Cwiłyków z Kosowa. Są też dzieła autorstwa Stanisława Pastuczkiewicza z Iłży oraz iłżeckie figurki ceramiczne Jadwigi Kosiarskiej. Kolekcja zawiera również dzieła z drewna znakomitych rzeźbiarzy polskich m.in. Józefa Janasa, Ignacego Kamińskiego czy Bronisława Chojęty. Wśród eksponatów znalazła się figura Jezusa Frasobliwego z XIX w. anonimowego artysty. Na ścianach można zobaczyć obrazy na szkle z motywami biblijnymi. Jeden z nich namalowała złota medalistka olimpijska, Halina Konopacka.

Biografia Samuela Fiszmana jest nieznana w Radomiu. Okazuje się, że był to człowiek światły, inteligenty, mocno dotknięty przez los. - Urodził się w 1914 roku w Radomiu. Tu też mieszkał. Rozpoczął studia na SGGW w Warszawie, ale naukę przerwała II wojna światowa. W Treblince zginęła jego rodzina. Fiszman wyjechał na Wschód. Pracował w Ambasadzie Polskiej w Moskwie. Był humanistą. Napisał książkę "Mickiewicz w Rosji". Przez niewłaściwe poglądy polityczne wrócił do Polski i rozpoczął pracę na Wydziale Rusycystyki i Slawistyki UW. Pracował też w PAN. Pod koniec lat 60' ze względów politycznych musiał wyjechać do Ameryki. Tam również pracował jako naukowiec. Jego dom odwiedzali studenci z Polski. Bardzo tęsknił za krajem. Propagował kulturę polską na obczyźnie. W 1999 roku zmarł. Został pochowany na Powązkach w Warszawie - mówi Małgorzata Jurecka.

Wernisaż wystawy kolekcji polskiej sztuki ludowej odbędzie się 6 czerwca (piątek) o godz. 17 w Muzuem Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych