Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Przechodnie, przejezdne i przejściowe

nika 2012-01-13 16:00:00

Obrazy malowane jagodami i wiśniami, współtworzone przez naturę, malowane przez opony samochodów i buty przechodniów Piotra C. Kowalskiego oraz filmy video jego żony, Joanny Janiak będzie można oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia od piątku, 13 stycznia.

- Tytuł wystawy - ?Obrazy uniwersalne, lokalne i domowe? zaproponowany przez artystów odnosi się do specyfiki ich sztuki. Obrazy uniwersalne Piotra powstają i mogą powstać wszędzie na świecie: w Wenecji, Barcelonie, Tokio, ale też w Poznaniu czy Radomiu. Jednocześnie obrazy przechodnie są lokalne, bo są śladami konkretnych miejsc. Na wielu z nich widnieją studzienki z napisami konkretnych miast. Lokalne są tez mroźne obrazy duetu, bo mogły powstać tylko w obszarze klimatycznym, gdzie temperatura spada poniżej zera. Natomiast obrazy domowe to te elektroniczne: ekrany telewizorów i komputerów w naszych domach ? mówi kurator wystawy Eulalia Domanowska.

W Elektrowni będzie można obejrzeć m.in. obrazy, które Piotr C. Kowalski zaprojektował specjalnie dla Radomia. W połowie listopada 2011 roku wykonał działania artystyczne, rozkładając płótna w miejscach, które odegrały ważną rolę w historii miasta, lub dzisiaj są istotnymi punktami spotkania jego mieszkańców. Teatr, Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej, deptak, a także ulice, gdzie rozegrały się wypadki czerwcowe 1976, roku stały się areną tych działań. Artysta zainicjował, a ludzie, chodząc bądź jeżdżąc po płótnach, bezwiednie stworzyli konceptualne wizerunki Radomia. Jeszcze jedną serię obrazów stworzyli radomianie na płótnach pozostawionych przez artystę w supermarketach. Mogli tu pisać i malować, co im przyjdzie do głowy.

Poza tym obrazy artysty zostaną umieszczone w radomskich hotelach - Aviator, Iskra, Gromada i Europejski.

- Od 2003 roku Piotr C. Kowalski współpracuje z żoną Joanną Janiak, która przez wiele lat zajmowała się tworzeniem filmów telewizyjnych. Jak sama zauważa, stała się ?w naturalny sposób Inną w obszarze eksperymentów artystycznych Piotra, opuszczając chętnie gorset telewizyjnych schematów?. W Radomiu duet artystyczny pokaże także wspólny projekt - mroźne obrazy powstałe w wyniki działania temperatury. Oboje chętnie sięgają po nowe metody i nowe miejsca prezentacji ? wyjaśnia Eulalia Domanowska.

Piotr C. Kowalski ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie jako profesor zwyczajny prowadzi katedrę malarstwa. W latach 1993-1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej. W latach 2003-2005 był kuratorem i organizatorem wystawy Kolekcja ASP w Poznaniu.

Joanna Janiak jest dziennikarką i producentką filmów. W latach 1991?2005 współpracowała ze wszystkimi stacjami telewizji publicznej. Tworzyła programy studyjne, felietony, reportaże, filmy dokumentalne i artystyczne. Pisze teksty krytyczne o sztuce. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie Warszawskim.

Wernisaż zaplanowano dziś, 13 stycznia na godz. 18. Wystawa będzie czynna do 5 lutego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych