„Kobiece oblicze świata” to edukacyjna wystawa etnograficzna przedstawiająca życie kobiet na wszystkich kontynentach. Niezwykle barwna, egzotyczna ekspozycja pokazuje stroje, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, biżuteria, a nawet domostwa kobiet z całego świata.
- Chcieliśmy pokazać niezwykły dla nas mężczyzn, świat kobiet w aspekcie różnych kultur świata - powiedział Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Niewątpliwym atutem wystawy jest ogromne bogactwo strojów: tradycyjne arabskie galabije, japońskie i chińskie kimona, strój tancerki z Indonezji, hinduskie sari, kolorowe stroje Indian Ameryki Południowej i plemion afrykańskich oraz Oceanii, aż do skórzanych kombinezonów ludów syberyjskich.
- To wielka przygoda, podróż po świecie kobiet, które zamieszkują poszczególne kontynenty. Dzięki zdobym eksponatom, pokażemy zwiedzającym życie codzienne kobiet oraz w jak wygląda ich życie od dzieciństwo po starość - mówiła Ilona Pulnar-Ferdiani z działu oświaty radomskiego muzuem, jedna z organizatorek wystawy.
Zwiedzający ma szanse poznać narzędzia, którymi posługują się kobiety na różnych częściach globu: skrobaczki do orzechów kokosowych, warsztaty tkackie, farby do barwienia tapy, nosidła, noże, pojemniki do henny, akcesoria kosmetyczne i wiele, wiele innych.
Można tu zajrzeć do wnętrza domu arabskiego, zobaczyć jak wygląda chata afrykańskiego plemienia Himba, tradycyjny dom japoński, weselny namiot hinduski i domostwo plemienia syberyjskich Ewenków.
Interesującym wydaje się poznanie różnorodności obyczajów kobiet różnych grup etnicznych i plemion, od południowoamerykańskiego Keczua, poprzez etiopskie Mursi, namibijskie Himba, ludy Sahelu, ludy azjatyckie: Japonia, Chiny, Wietnam, Indonezja, Mongolia, Indie, aż do nacji Aborygenów i Oceanii.
Obejrzenie wystawy daje możliwość porównania kultur i zwyczajów kobiet na całym świecie. Ekspozycja pokazuje codzienność, tak zróżnicowaną, a jednak podobną, bowiem wspólnym celem kobiet na całym globie jest dbałość o domostwo, opieka nad dziećmi, sporządzanie rodzinie pożywienia, ubrania. Wystawa daje możliwość przedstawienie najważniejszych momentów w życiu kobiet, od narodzin, poprzez dojrzewanie, inicjację plemienną, zamążpójście, aż do śmierci.
Na ekspozycji zobaczymy m.in.:
jak wyglądał kosz wianny w kształcie słonia ofiarowywany hinduskiej pannie młodej, różne wzory malunków henną na rękach, bogactwo barw odświętnych sari, ślubne przyborniki kosmetyczne z Pakistanu, strój Tybetanki z zapaską pang –den noszoną przez mężatki, pełny złoty strój indonezyjskiej tancerki z koroną, przepiękne mosiężne i srebrne naczynia z Afganistanu,biżuterię, zawieszki naczelne noszone przez pasztuńskie koczowniczki, dywany, kobierce, skarbczyki, brazylijskie przepaski biodrowe, nosidełka i przepaski do noszenia dzieci, XIX wieczną indiańską kurtkę dziewczęcą używaną podczas obrzędu inicjacji, pełny strój syberyjskiej Ewenki uszyty ze skóry renifera zdobionej koralikami oraz kombinezonik dla dziecka z łapek jelenia oraz całe bogactwo eksponatów z Afryki łącznie z krążkami wargowymi z plemienia Mursi z doliny rzeki Omo i szatami obrzędowymi kobiet z Sierra Leone.
Wystawa "Kobiece oblicze świata" będzie do obejrzenia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od 17 października 2014 r. do 30 marca 2015 r.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>