Autor urodził się w 1942 w Warszawie. W latach 60. pracował w telewizji na Placu Powstańców, a następnie brał udział w uruchamianiu “Studio 5” na ul. Woronicza. Po rozstaniu się z TV pracował jako fotoserwisant w tygodniku “Perspektywy”, a po kilku latach jako fotograf w miesięczniku “Radar”. Od 1974 r. był fotoreporterem w Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), a następnie współpracował z Deutsche Presse-Agentur (DPA) i agencją Politikens w Kopenhadze. Miał także własne wydawnictwo “Makopress”, specjalizujące się w książkach o zwierzętach, kulturze i historii Polski. Interesuje go człowiek i natura. W 1978 r. w Warszawie w MPIK na Nowym Świecie obejrzeć można było dużą ekspozycję autora zatytułowaną "Wielkie pejzaże".
Od 2008 r. fotografuje portrety, głównie luminarzy kultury polskiej. Od wielu lat współpracuje z Polską Agencją Prasową (PAP), gdzie jego fotografie przechowywane są w zbiorach agencji.
Maciej Kłoś był wielokrotnie wyróżniany w konkursach Fotografii Prasowej i czterokrotnie został wybrany Fotoreporterem Roku CAF. Aktualną wystawę z cyklu “Portrety” można było obejrzeć w tym roku na przełomie maja i czerwca w nowym Ośrodku Centrum Promocji Kultury Praga Południe - Ośrodek Saska Kępa. Ekspozycja w Radomiu wzbogacona została o 9 nowych portretów.
Na fotografiach Macieja Kłosia można zobaczyć twarze ludzi znanych, wybitnych reprezentujących różne profesje. Przedstawił ich bez zbędnej stylizacji, takimi jakimi są na co dzień, w swoich mieszkaniach, pracowniach, garderobach. Zatrzymał w kadrze ich uśmiech, spojrzenie, charakterystyczny grymas czy teatralny gest. Pokazał widzowi ich naturalność, autentyczność, uczynił przystępnymi. Te spotkania vis a vis z bohaterami wystawy wydają się najbardziej oddziaływać.
Fotograficzna Encyklopedia Artystów Polskich Macieja Kłosia stale się rozrasta, wciąż powstają nowe realizacje, a wyboru kolejnych twarzy do ekspozycji dokonuje sam autor. Całość kompozycji przedstawia twórców polskiej kultury, wybitne osobowości jeszcze z ubiegłego wieku np.: Danutę Szaflarską, Bohdana Łazukę, Stanisława Sojkę, Magdę Umer czy Gustawa Zemła.
Wystawa czynna będzie do 13 grudnia. Wstęp jest wolny.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>