Broń z radomskiej Fabryki Broni w rękach polskiego żołnierza zapisała najpiękniejsze karty w dziejach oręża polskiego. Karabin Mauser wz.29, pistolet ViS czy radomski bagnet sprawdziły się na polach bitew Wojny Obronnej w 1939 roku, a potem w licznych akcjach partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Narodowych Sił Zbrojnych.
Wydarzenia te rozgrywały się także na ziemi radomskiej i to właśnie o kilku z nich chcemy przypomnieć podczas sobotniej Plenerowej Lekcji Historii na Koniówce, zamykając tym samym radomskie obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej - informują organizatorzy.
Oprócz pokazów i ekspozycji historycznych zobaczymy dwie inscenizacje batalistyczne. Pierwsza przedstawiać będzie walki toczone przez Wojsko Polskie na szlaku odwrotu wzdłuż Radomki. Scenariusz nawiązywać będzie do bitwy pod Głowaczowem, gdzie starły się polskie i niemieckie jednostki pancerne.
W drugiej inscenizacji zobaczymy akcję oddziału partyzanckiego na niemiecką kolumnę transportową, jakich wiele dokonały oddziały partyzanckie podziemia niepodległościowego w lasach kozienickich, iłżeckich i przysuskich. W szeregach tych oddziałów walczyło wielu radomian, których nazwiska zostaną przypomniane.
W imprezie wezmą udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Warszawy, Iłży, Kozienic, Radomia oraz Kielc, a ozdobą będą pojazdy pancerne Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.
Plenerowa lekcja historii odbędzie się w sobotę (26 września) od godz. 14 do 17 na Koniówce.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>