- To bardzo ważny moment, ponieważ rozpoczynamy działalność kulturalną w zrewitalizowanej kamienicy, a to jest jeden z niezbędnych warunków, by przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie. Tu warto podkreślić dobrą współpracę z Samorządem Województwa Mazowieckiego, bez której nie byłoby odnowionej kamienicy i dalszych planów na jej zagospodarowanie. Chcę jednocześnie podziękować twórcy bogatej kolekcji sztuki Mieczysławowi Szewczukowi. To dzięki jego wieloletniej pracy możemy dziś pokazać, jak ważnym miejscem może być Kamienica Deskurów, a przede wszystkim, jak ważne dzieła sztuki mamy w Radomiu i czym możemy się szczycić - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Wystawa „Portrety i metafory życia” została zorganizowana z okazji 30. rocznicy utworzenia w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej - Muzeum powstało w maju 1991 roku. Zostało stworzone przez pokolenie Solidarności. W odpowiedzi na nasz apel artyści przekazali ponad 2,5 tysiąca darów. Ta liczba dzieł to był cud - wspomina Mieczysław Szewczuk.
Na wystawie w Kamienicy Deskurów będą prezentowane głównie portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach historii. Będzie też można oglądać prace, w których twórcy utrwalili pamięć o tragediach i ofiarach II wojny światowej, ukazywali obrazy życia w PRL-u oraz chcieli udokumentować wolnościowe zrywy rodzącej się Solidarności. Wystawa wpisana jest także w obchody radomskiego czerwca 1976 roku. W Kamienicy Deskurów będzie można obejrzeć dwie prace wybitnych artystów, które powstały bezpośrednio po tych wydarzeniach. Będzie to praca Edwarda Dwurnika z cyklu „Podróże autostopem” pt. „Radom, czerwiec ’76”oraz rzeźba Jerzego Beresia pt. „Wahadło”.
- Wspólnie z Muzeum im. Jacka Malczewskiego udało nam się stworzyć kulturalną perełkę. Liczę na sukces tej wystawy i mam nadzieję, że kolejne nasze wspólne przedsięwzięcia także będą się cieszyły powodzeniem. To jednak dopiero pierwszy krok. W najbliższych tygodniach kolejne przestrzenie kamienicy Deskurów, w tym m.in. te przeznaczone dla organizacji pozarządowych będą zaczynały tętnić życiem - mówi zastępca prezydenta Mateusz Tyczyński.
Wystawa „Portrety i metafory życia” zostanie otwarta w piątek, 11 czerwca o godz. 18:00. Zainteresowani udziałem w wernisażu proszeni są o dokonywanie zapisów pod nr tel. 48 36-25-694. Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie.