Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Piąta rocznica śmierci Andrzeja Bieniasza

kt, Teatr Powszechny 2012-09-28 13:03:00

W piątek, 28 września, mija piąta rocznica śmierci Andrzeja Bieniasza - artysty, który radomskiej scenie poświęcił kawał swojego życia – przypominają pracownicy Teatru powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 

Andrzej Bieniasz był nie tylko znakomitym, wszechstronnie utalentowanym aktorem, ale także pełnym radości, życzliwym i ujmującym człowiekiem. Fantastycznym Kolegą o niespotykanym poczuciu humoru. Godnym zaufania Przyjacielem. Do dziś żyje w pamięci bardzo wielu z nas... W częstokroć powtarzanych anegdotach i opowieściach zawsze pojawia się Andrzej dowcipny, pogodny i uśmiechnięty. Takim go zapamiętaliśmy... – czytamy na internetowej stronie radomskiego teatru.
 
* * *
Andrzej Bieniasz (ur. 14 listopada 1948 roku w Warszawie zm. 28 września 2007 roku w Radomiu) - absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTiT w Łodzi.

Pracował w teatrach w Tarnowie, Grudziądzu, Ateneum i Polskim w Warszawie oraz Polskim w Poznaniu. W Warszawie na początku lat 80. był jednym z założycieli teatralnej "Solidarności". Za działalność związkową ukarany został zakazem pracy w teatrach. Z tego powodu jeździł po Polsce, grywając w bajkach dla dzieci. Jedynym, który mimo zakazu, odważył się zatrudnić Andrzeja w przygotowywanym podówczas "Weselu" Wyspiańskiego (w roli Dziennikarza), był dyrektor radomskiego Teatru Powszechnego, Zygmunt Wojdan. W ten sposób Radom stał się miejscem, w którym Andrzej Bieniasz pozostał na stałe. Przez wiele lat był aktorem Teatru Powszechnego, a krótko przed śmiercią pełnił także obowiązki dyrektora do spraw artystycznych.
Jego aktorstwo cechowała wszechstronność i wypracowany warsztat. Dlatego świetnie się sprawdzał zarówno w rolach skomplikowanych psychologicznie, jak i w repertuarze musicalowym, farsowym czy w kabarecie.

Do jego najbardziej cenionych ról zaliczyć można m.in. Staszka Szelę w "Turoniu" Stefana Żeromskiego (1972 r.), Snibsona w musicalu "Me and My Girl" (1989 r.), Hitlera w "Mein Kampf" (1991 r.) czy Glocestera w "Królu Learze" (2000 r.).

Występował również w filmach: "Gry uliczne", "Śmierć Johna L.", "Rycerze i rabusie", "Miś", "Mazepa", "Chłopiec", "Czerwone i Czarne kamienie", "Pejzaż z bohaterem". Grał także w serialu telewizyjnym "Sąsiedzi" (pan Kazio).

Andrzej Bieniasz był też współzałożycielem Związku Zawodowego Aktorów Polskich. W 1995 r. występował w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, emigracyjnym teatrze ZASP-u w Londynie.

Oprócz aktorstwa wielką pasją Andrzeja Bieniasza było pisanie fraszek i limeryków. Był jedną z barwniejszych postaci radomskiego środowiska artystycznego. W 2001 uhonorowany tytułem Radomianina Roku.

27 marca 2009 roku, Jego imieniem została nazwana Scena Kameralna radomskiego Teatru.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych