‘’Różaniec” to ekspozycja z dziedziny grafiki. Prace, jakie w tym roku artysta plastyk udostępnił Resursie to jeden z jego cykli. Składa się z trzech części różańca – radosnej, bolesnej i chwalebnej, każda po pięć tajemnic.
- Grafiki zostały wykonane z tradycyjnej technice warsztatowej linorytu wywierają na widzu ogromne wrażenie- mówi Elżbieta Raczkowska – komisarz wystawy. – skromne w formie kompozycje uderzają prostotą i ascetycznością. Wrażenie potęguje oszczędność koloru. Celowo zastosowany kontrast czerni i bieli wprowadza ład i czytelność oraz w sposób szczególny eksponuje zawarte w nich treści – dodaje Raczkowska.
Druga z wystaw otwartych 1 marca została zatytułowana „Z podróży na Litwę”. To wystawa fotografii Aleksandra Olszewskiego, skaładająca się z 21 fotogramów, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Aleksander Olszewski w fotograficznym skrócie przybliżył widzowi kilkanaście interesujących krajobrazów. Uchwycił m.in. bogactwo architektoniczne zabytków Wilna i Kowna, zamek w Trokach , zespół synagog , fragmenty wileńskiego cmentarza na Rosie i parku etnograficznego w Rumszyszkach koło Kowna. - Ta wystawa to przede wszystkim dokument miejsca czasu i w takich kategoriach należy ją odbierać – mówi Elżbieta Raczkowska – komisarz wystawy.
--------
Edmundas Saladzius – Urodził się w 1950 roku w Kownie. Ukończył studia w Akademii Sztuki w Wilnie w dyscyplinie grafika. Obecnie mieszka i pracuje w Kownie.
Uprawia grafikę. Jego kompozycje to monotypie, linoryty i litografie. Artysta zajmuje się głównie miniaturą/ plakatami i ilustracją książek. Jego prace od 1975 roku wystawiane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się również w zbiorach Litewskiego Muzeum Sztuki w Wilnie oraz Muzeum Sztuki im. M. K. Ciurlionisa w Kownie.
Aleksander Józef Olszewski (ur. 27 lutego 1944 r. w Radomiu) - polski artysta malarz i nauczyciel akademicki, profesor sztuk plastycznych. Zajmuje się malarstwem oraz mediami cyfrowymi.
Ukończył studia w zakresie malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał pod kierunkiem doc. Lecha Kunki, a z projektowania pod kierunkiem prof. Aleksandry Pukaczeskiej. Był jednym z głównych inicjatorów kształcenia plastycznego na Wydziale Nauczycielskim Politechniki Radomskiej. Był organizatorem i kierownikiem Katedry Sztuki, a następnie Instytutu Sztuki na tym Wydziale. Dzięki jego staraniom, na bazie Instytutu Sztuki, w 2007 r. powołano w Politechnice Radomskiej Wydział Sztuki, którego został pierwszymi dziekanem.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>