21 listopada 2019 roku
Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska – spotkanie z autorem książki - Remigiuszem Grzelą. Prowadzenie: Magdalena Mołek
Opis od wydawcy: Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Torańska bardziej empatyczna, ostra, ale nieprzekraczająca normy, Fallaci bezkrytyczna, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Dzięki Remigiuszowi Grzeli spotkali się z nimi czytelnicy – w książce Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska. Autor stworzył wyrazisty, przejmujący portret wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc nam w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Ustrzec przed popełnianiem wciąż tych samych błędów. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.
Teksty Fallaci i Torańskiej wciąż stanowią diagnozy. Ta książka to również zachęta, by po nie sięgać, by o nich rozmawiać, a nawet się o nie pokłócić. Ale nie pozwolić, by płynąca z nich wiedza o świecie i ludziach poszła na marne. Zwłaszcza w coraz bardziej niespokojnych czasach. Remigiusz Grzela jest również autorem monodramu pt. Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam. Spektakl w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk można obejrzeć w Studio Teatrgaleria w Warszawie.
Wstęp wolny. Spotkanie zorganizowane w ramach „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja”, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.
Początek o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1.
5 grudnia 2019
„Jak się wszystko dziwnie plecie” – monodram Wiesława Komasy Na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” oraz scen z „Wesela” i fragmentu tekstu ze „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wiesław Komasa
Muzyka: kompozycja „Lament” Dariusza Janusa.
- Życie w opowiadaniu Romana Brandstaettera i kreatywność teatralna tego samego życia w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego budują smutny los bohatera mojego monodramu. I tak toczy się ta przedziwna historia Życie –Teatr, Teatr-Życie, którą od prapremiery krakowskiej (1901 rok) grają i oglądają kolejne pokolenia aktorów i widzów. I prawie nikt nie pamięta, że za fikcyjną akcja „Wesela” kryje się coś więcej. Poplątane to wszystko, a jednak prawdziwe – mówi Wiesław Komasa.
Wstęp wolny. Monodram zorganizowany w ramach „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja”, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.
Początek o godz. 19 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1.