- Radom ma swojej historii bardzo ciekawe, znamienne, a jednocześnie mało znane wydarzenia, o których niewątpliwie warto przypominać - powiedział sekretarz miasta Radomia Rafał Czajkowski, który spotkał się członkami stowarzyszenia.
Grupa gościła w Radomiu po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku z okazji 200. rocznicy powrotu żołnierzy Pułku 4 z wojen napoleońskich i zakończenia epopei wojennej. W tym roku rekonstruktorzy złożyli kwiaty pod pomnikiem legionistów w Rynku, po czym przemaszerowali ulicami Rwańską i Żeromskiego na plac przed Urzędem Miejskim, gdzie zaprezentowali musztrę z epoki napoleońskiej. W ten sposób stowarzyszenie uczciło rocznicę historycznego wydarzenia, związanego z zajęciem Radomia 4 lipca 1809 roku przez wojsko polskie, dowodzone przez Henryka Dąbrowskiego w sile 7.000 żołnierzy. W tym samym dniu do Radomia dotarł książę Józef Poniatowski na czele 12.000 żołnierzy wraz z Michałem Sokolnickim (4.000 żołnierzy). Książę Poniatowski wraz z głównym sztabem został w Radomiu, pozostałe oddziały wojsk rozlokowane były w Końskich i Szydłowcu, a awangarda w Kielcach.
Po uroczystym przeglądzie wojsk, książę Józef Poniatowski ustanowił nowy rząd dla departamentu radomskiego. 5 lipca armia polska o łącznej sile 23.000 żołnierzy wyruszyła do Krakowa. Niebawem, (14 października) został podpisany pokój w Schönbrun, według którego Radom zostaje oficjalnie wcielony do Księstwa Warszawskiego, które to na wzór Francji zostało podzielone na departamenty. Ustanowiona została w nim prefektura, trybunał cywilny, sąd pokoju, w sierpniu 1810 r. wprowadzono francuskie prawo cywilne i organizację sądową, pozostawiając procedurę karną austriacką. Pierwszym prefektem Departamentu Radomskiego został Józef Małachowski herbu Nałęcz, ziemianin, patriota, który w wojnie austriacko - polskiej wystawił własny pułk kawalerii. (Oprac. na podst. informacji stowarzyszenia).
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>