Przemianowanie ZWZ na AK było istotnym aktem politycznym, a jego celem było uświadomienie Sowietom, że Polska cały czas walczy, a działania dywersyjne trwają. Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową miało także wymiar symboliczny. Wyraźnie ukazywało, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i Armia Krajowa, z których ta ostatnia prowadziła najintensywniej ówcześnie walkę zbrojną.
Armia Krajowa funkcjonowała jako najsilniejsza i najlepiej zorganizowana podziemna armia europejska II wojny światowej, a w chwili największej zdolności bojowej, wiosną 1944 roku, jej siły liczyły około 380 tysięcy żołnierzy i oficerów. Wśród żołnierzy Armii Krajowej był również patron 6MBOT, rtm. Witold Pilecki, który w 1943–1944 służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in. jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej „Kameleon”-„Jeż”), a także brał udział w Powstaniu Warszawskim.
„Żołnierska Pamięć”
W ramach akcji pod hasłem „Żołnierska Pamięć” w dni poprzedzające Rocznicę żołnierze 6MBOT uporządkowali mogiły i miejsca pamięci Armii Krajowej, a w niedzielę, 13 lutego o godz. 14.00 zapalili w wymienionych miejscach zapalili symboliczne „Światełko dla Bohatera”. Akcją w całym SRO 6MBOT objętych zostało ponad 30 miejsc pamięci, m.in w Garwolinie, Rębkowie, Otwocku, Płocku czy Warszawie.
Upamiętnialiśmy centralnie…
W centralnych obchodach 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej udział wzięli przedstawiciele 6MBOT. W niedzielę, 13 lutego Dowódca Brygady, płk Witold Bubak zapalił znicze na zbiorowej mogile w kwaterze na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, uznanej za symboliczne miejsce pochówku rtm. Witolda Pileckiego – patrona 6MBOT oraz za grobie kpt. Ryszarda Białousa.
14 lutego podczas centralnych obchodów Rocznicy na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie sztandar radomskiego okręgu Armii Krajowej wystawili żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu. Warto dodać, że był to jedyny sztandar AK wystawiony podczas uroczystości. Z kolei żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku wystawili wartę honorową przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.
Żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku zaangażowani byli porządkowanie grobów na Powązkach Wojskowych, wystawiali również warty honorowe oraz zapalali znicze na mogiłach bohaterów AK.
… upamiętniliśmy lokalnie
W całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności Brygady odbywały się uroczystości upamiętniające rocznicę utworzenia Armii Krajowej.
Na grójeckim rynku przy Pomniku Żołnierzy Poległych w latach 1939-1945 w poniedziałkowy poranek wystawili wartę honorową. Tradycyjnie odczytano tam Apel Pamięci, a na cześć i chwałę poległych w walce o wolną Polskę została oddana salwa honorowa.
Również żołnierze z 62 blp w Radomiu 14 lutego uczestniczyli w sprawowanej w kościele garnizonowym Mszy św. oraz złożeniu kwiatów przy pomniku Żołnierzy AK Zgrupowania „Jodła” w Radomiu. Dzień wcześniej żołnierze we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zorganizowali zbiórkę krwi pod hasłem „Z miłości do Ojczyzny”.
Wspólną modlitwą Rocznicę upamiętniono również w kościele rzymskokatolickim św. Dominika w Płocku, gdzie sprawowana była Msza św. z udziałem m.in. żołnierzy 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku.
Żołnierze ze wszystkich batalionów w dniach poprzedzających uroczystości porządkowali mogiły i miejsca pamięci.