Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Obchody 70. rocznicy zagłady radomskiego getta: co w najbliższych dniach?

dag, Jolanta Korłub 2012-08-30 15:00:00

Teatr Powszechny wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zorganizował obchody 70. rocznicy zagłady radomskiego getta, które rozpoczęły się 3 sierpnia premierą filmu "Beit Radom - dom Radom". W najbliższych dniach w ramach obchodów odbędą się pokazy filmów Piotra Szalszy...  

4 września godz. 18.00, OKiSz "Resursa Obywatelska"

"MORDECHAJ GEBIRTIG, czyli Bądź zdrów, mój Krakowie" (60 min.)
w 70. rocznicę śmierci (1942-2012) reż. Piotr Szalsza

PREMIERA FILMU z udziałem twórców (Kraków - Warszawa - Radom - Wiedeń - Bydgoscz - Norymberga)

Opowieść o życiu Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) - znakomitego poety i kompozytora, związanego z krakowskim Kazimierzem, który został zamordowany przez oprawców niemieckich na ulicach rodzinnego miasta, w drodze do obozu zagłady w Bełżcu.

Wątek dokumentalny filmu uzupełniają pieśni Gebirtiga w wykonaniu artystek krakowskiej „Piwnicy pod Baranami".

Produkcja Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft i TVP Kraków

5 września godz. 18.00, OKiSz "Resursa Obywatelska" pokaz filmów Piotra Szalszy i spotkanie z reżyserem

"VENTZKI - DZIECI SPRAWCÓW, DZIECI OFIAR" (40 min.)

Bohaterem filmu jest urodzony w 1944 r. w Litzmannstadt (Łodzi) Jens-Jurgen Ventzki, syn Wernera Ventzkiego, członka NSDAP, zagorzałego nazisty, nadburmistrza Łodzi w latach 1941-1943, któremu podlegało Litzmannstadt Ghetto.

W 2001 roku Jens-Jurgen po raz pierwszy po wielu latach przyjeżdża do Łodzi... Syn oprawcy opowiada swoją historię: „To jest moje wyciągnięcie dłoni do Żydów, do Polaków".

"SERCE CHOPINA" (60 min.)

Historia urny z sercem Chopina, która - przywieziona z Paryża po śmierci kompozytora przez jego siostrę Ludwikę - od roku 1864 przechowywana była w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, na krótko przed zburzeniem świątyni przez żołnierzy niemieckich, urnę udało się wyprowadzić poza Warszawę. Frapujące szczegóły wydarzeń, uzupełnione unikalnymi materiałami archiwalnymi z niemieckich kronik, przedstawione zostały w filmie w formie dokumentalno-inscenizowanej. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych