Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej od kilku lat kształci uczniów w zakresie wiedzy o filmie i historii kina, a nauczycielom udostępnia narzędzia potrzebne do pracy z filmem na lekcjach. W tym roku do projektu przystąpiła Resursa Obywatelska.
- Nowe Horyzonty przygotowują cykl dla każdej grupy wiekowej: dla uczniów klas I-III i IV-VI, dla gimnazjów i dla szkół ponadgimnazjalnych. Cały cykl to dziewięć spotkań, począwszy od października; u nas będą się odbywały w środy i czwartki. Każde ze spotkań ma inny temat, a zajęcia uzupełnia projekcja filmu – tłumaczy Marcin Kępa z Resursy.
Najmłodsi mogą się dowiedzieć, jak wygląda kabina operatora filmowego, jak powstaje film animowany, czy wszystkie bajki maja cechy wspólne. Starsi uczniowie podyskutują o przyjaźni, wytrwałości, talentach czy wzajemnych relacjach między rodzicami i dziećmi. Uczniom gimnazjów Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej proponują kino współczesne, a w nim obrazy niszowe, które poruszają ważne problemy i rozwijają wrażliwość. Dla szkół ponadgimnazjalnych przygotowano nie tylko współczesne filmy fabularne, ale także dokumenty.
Bilet na jeden pokaz kosztuje 10 zł (dla jednego ucznia), karnet na cały cykl to koszt 70 zł.