Dyskusje na temat przekazania dzieł trwały jeszcze za życia Edwarda Kossoya, niestety ofiarodawca zmarł 11 października 2012 roku, w wieku 99 lat. Filantrop od dłuższego czasu mieszkał w Genewie, jednak chętnie odwiedzał rodzinne miasto Radom. Dzieła zostały przekazane przez córkę Edwarda Kossoya. Kossoy przez wiele lat był darczyńcą Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Przekazał 21 dzieł różnych autorów m.in. Jacka Malczewskiego, Maurycego Trębacza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego trafiły trzy dzieła sztuki. Wśród nich jest „Pisząca kobieta” Marie Laurencin (1883-1956), malarki i graficzki, która projektowała scenografię, tkaniny i ilustracje. - Przyjaźniła się z Pablem Picassem, inspirowała się jego dziełami, napływy kubatury widać w jej pracach – wyjaśniła podczas konferencji Paulina Szymalak z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Drugim dziełem jest grafika „Droga w Chemin” autorstwa Maurice Vlaminek (1876-1958). - Vlaminek był malarzem, grafikiem oraz malarzem. Należał do prekursorów fowizmu, z czasem jego styl ewoluował w kierunku kubizmu i twórczości Cezanne'a, a także ekspresjonizmu – dodała Szymalak. Ostatnim podarunkiem dla muzeum jest „Rynek w Plainpalais” Sergio Ceccai.
- W czerwcu będziemy obchodzić 100 urodziny Kossoya, których niestety sam nie dożył. Razem z córką Kossoya doszliśmy do wniosku, że uroczystości związane z jego urodzinami odbędą się w Radomiu. Planujemy także na kamienicy przy ulicy Żeromskiego, w której mieszkał w dzieciństwie, umieścić tablicę upamiętniającą jego osobę – wyjaśnił Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.