- To są trzy obrazy z czego jeden został namalowany przez Rafał Malczewskiego, a został podarowany przez panią Cecil Nedenthal, która przez 15 lat miała obraz schowany w domu w Warszawie i nie wiedziała co z nim zrobić. Jako osoba bezdzietna chciała, aby obraz ten trafił w konkretne ręce i tak znalazł się w naszym muzeum. Obraz ten nie ma żadnego związku z Polską, a został namalowany w Brazylii w Kurytywie, gdzie pani Cecylia mieszkała wraz ze swoimi rodzicami oraz siostrami, jako emigrantka wojenna. Po śmierci rodziców w 1970 roku podjęła decyzję o tym, aby zamieszkać w Polsce. Poza krótkim pobytem z mężem we Francji, który tam umiarł, pani Cecylia na stałe osiadła w Polsce w 1972 roku, również wtedy przywiozła ze sobą ten obraz, który został namalowany przez jej dalekiego kuzyna, Rafała Malczewskiego. Rafał w czasie wojny uciekając z Polski mieszkał właśnie w Brazylii u nich w domu – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Grzegorz Kościelniak z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Poza obrazami, muzeum otrzymało także pamiętnik matki Cecil Nedenthal, w którym zostały uwiecznione niewielkie rysunki Rafała Malczewskiego oraz wpisy znanych osób, takich jak np. Jarosław Iwaszkiewicz. - Akwarela, o której mowa została namalowana w1932 roku na południu Brazylii, gdzie Rafał Malczewski mieszkał wraz z Zofią Mikucką, swoją późniejszą żoną. Tam artysta spędził kilka miesięcy. Pamiętnik należał do matki Cecylii, która z zawodu była filozofką, ale parała się też dziennikarstwem. Pamiętnik datowany jest na mniej więcej 1942 rok, ze względu na rysunek Rafała Malczewskiego „Wybaczcie mi, jestem zalany. Kurytywa, 11 września, 1942 rok”. Jest wpis Jarosława Iwaszkiewicza z 1948 roku na pamiątkę pobytu w Rio. Przedmiot ten łączy w sobie pamiętnik i złote myśli właścicielki pamiętnika zapisywane przez 4 lata pod koniec lat 40., łącznie z wpisami osób znanych – dodała Paulina Szymalak.
Pamiętnik dopiero teraz zostanie skrupulatnie opracowany przez pracowników muzeum. Kolejnymi darami przekazanymi muzeum są dwie akwarele przekazane przez Macieja Mirosławskiego, autorstwa Rafała Malczewskiego. Akwarela, na której ukazany został Jacek Malczewski odpoczywający na łożu, przez kilka lat znajdowała się w depozycie muzeum. Druga pracą jest portret Krzysztofa Malczewskiego, czyli syna Rafała, który powstał w 1924 roku. - Ponadto zostały nam przekazane archiwalia związane z rodziną Malczewskich, głównie z Rafałem. Ale dopiero teraz będziemy te dary opracowywać – dodała Szymalak.