Nagroda, wręczana w tym roku po raz czwarty, przyznawana jest osobom fizycznym i radomskim organizacjom pozarządowym, których działalność w minionym roku przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia czy zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. Kandydatów mogli zgłaszać sami radomianie, organizacje, instytucje i stowarzyszenia, a także członkowie kapituły.
Oto lista siedmiu osób i dwóch organizacji nominowanych do nagrody.
Ewa Kutyła – nauczyciel I LO im. M. Kopernika w Radomiu; za organizowanie licznych wycieczek pieszych i autokarowych po Radomiu i regionie, współorganizację dużych wystaw fotograficznych dotyczących dziedzictwa kulturowego Radomia, oraz za opracowanie nowych tras turystycznych i licznych wydawnictw krajoznawczych poświęconych miastu i regionowi, np. „Spacerkiem po Radomiu”. Zgłaszający: Elżbieta Warchoł.
Wojciech Ścibor – pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu; za utworzenie i sprawne funkcjonowanie Centrum Informacji Turystycznej, które przyczynia się do promocji Radomia w kraju i za granicą. Zgłaszający: Mariusz Bartosiak.
Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu – za organizowanie wycieczek po historycznych miejscach Radomia i Rajdów Pamięci dla młodzieży. Zgłaszający: Krystyna Chochół.
Druh Mirosław Mazurkiewicz – za współorganizację obchodów 100-lecia harcerstwa w Radomiu i za olbrzymi wkład w powstanie i otwarcie Izby Tradycji Harcerstwa Ziemi Radomskiej. Zgłaszający: Bartosz Bednarczyk.
Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów Oddział w Radomiu – za liczne inicjatywy związane z popularyzacją wiedzy o Radomiu i regionie, a w szczególności za Regionalny Konkurs Wiedzy o Kulturze Ziemi Radomskiej. Zgłaszający: Maria Pacholec.
Joanna Szymańska – pracownik Europe Calling; za prowadzenie bloga internetowego www.historiaradomia.blogspot.com, w którym opisuje zarówno historię, jak i zabytki Radomia. Zgłaszający: Wiktor Klimowicz.
Janusz Popławski – artysta plastyk; za napisanie i opracowanie „Monografii Artystów Radomskich 1945-2011” w 100-lecie ZPAP. Zgłaszający: Ryszard Grzebała.
Renata Metzger – dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu; za pionierską inicjatywę „Anima Urbis – Dusza Miasta”, która w oryginalny sposób pozwala radomianom na obcowanie z historią i dziedzictwem kulturowym miasta, za szereg przedsięwzięć przypominających i propagujących lokalną historię i kulturę, m.in.: „Uliczka Tradycji”, Ślad, oraz za organizację III Radomskiego Festiwalu Filozofii OKNA im. prof. Leszka Kołakowskiego, przypominającego również o związkach słynnego filozofa z Radomiem. Zgłaszający: Róża Domańska i Marek Mieńkowski.
Sebastian Piątkowski – historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu – za systematyczną pracę badawczą nad dziejami Radomia i regionu, za zaangażowanie w popularyzację lokalnej historii poprzez wydawnictwa oraz konferencje naukowe i popularnonaukowe.