W Radomiu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat prowadzono szereg badań archeologicznych. Na Piotrówce, na Starym Mieście oraz w obrębie Miasta Kazimierzowskiego odnajdywano pozostałości dawnych przedmiotów, ale i szczątki dawnych radomian.
Dzięki wykorzystaniu najnowszych współczesnych metod badawczych, w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki, analizie poddano znalezione kości. Badania m.in. izotopowe i molekularne szczątków ludziach ukazują przeszłość Radomia i jego mieszkańców na przestrzeni 800 lat (XI- XIX w.), w całkiem nowym świetle, odkrywają fascynujące szczegóły życia codziennego. Prace prowadzone były w Zakładzie Ekologii Człowieka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ogromnym zaangażowaniu innych ośrodków naukowych.
Podczas spotkania opowiedzą o tym:
- dr Anna Gręzak (Uniwersytet Warszawski), prowadziła badania archeologiczne,
- prof. dr hab. Henryk Witas (Łódzki Uniwersytet Medyczny), odpowiedzialny za analizy molekularne,
- dr Aleksandra Lisowska-Gaczorek (Uniwersytet Jagielloński), dokonywała badań izotopowych,
- dr hab. Jacek Tomczyk, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prowadził badania antropologiczne - kierownik projektu.
Współorganizatorem wydarzenia są: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Nikt wcześniej, tak nie mówił o historii Radomia, nie odczytywał jej z kości. Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny - dodają organizatorzy.