Obraz przez bardzo długi czas przebywał w rękach prywatnych. Losy obrazu, przynajmniej częściowo, można odtworzyć na podstawie umieszczonych na nim napisów i nalepek wystawowych oraz korespondujących z nimi zapisów katalogowych.
Obraz został namalowany w 1911 roku i w owym czasie pokazany na dwóch wystawach - w TSPP w Krakowie oraz w Towarzystwie Zachęty w Warszawie. Był wówczas własnością znanego kolekcjonera Leona Goldberga. W 1916 roku zmienił właściciela i znalazł się w rękach dr. Samuela Goldflama. Jeszcze przed drugą wojną światową ''Autoportret'' trafił do rodziny, która w niedzielę sprzedała obraz.
Autoportret z kwiatem ostu jest jednym z najświetniejszych portretów własnych artysty, obrazem urzekającym intensywnością, świeżością i lśnieniem barw. Jak w innych swoich autoportretach podjął tu Malczewski temat losu i posłannictwa Artysty - jego dumna, dominująca sylwetka w „królewskiej“ purpurze symbolizować może wiarę w siłę i oddziaływanie sztuki. Zza pleców Malarza wychyla się postać kobieca, zapewne towarzysząca mu Muza. W dalszym tle widać drabinę, częsty „rekwizyt pracowniany“ występujący w obrazach Malczewskiego - czytamy na stronie internetowej Domu Aukcyjnego Agra-Art.
Źródło: agraart.pl
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>