Podczas tegorocznych wykopalisk przeprowadzanych przez naukowców z PAN z IAE pod kierownictwem dra Macieja Trzecieckiego wykopano m.in. pochówek kobiecy z XII/XIII w., średniowieczne monety i cały szereg ozdób oraz niezwykle rzadkie odkrycie, jakim jest czaszka zmarłego (XVIII/XIX w.), na którym prawdopodobnie przeprowadzono sekcję zwłok.
Wszystkie te zabytki zostaną wyeksponowane w dwóch oddzielnych gablotach umieszczonych w przestrzeni wystawy, pokażemy także fotografie wykonane podczas prac archeologicznych na Piotrówce, w lipcu bieżącego roku. Na fotografiach uwiecznione zostały obiekty: wczesnośredniowieczny pochówek kobiecy i grób mężczyzny (XVIII/XIX w.)
Prezentowane eksponaty to również: krzyżyki - zawieszki z brązu (z grobów XIII/XIX wiecznych), kabłączek, pierścionki, obrączka szklana, zawieszka dzwoneczkowa, groty strzał. ciężarek, ołowiana plomba towarowa, przęślik kamienny, nóż żelazny, sprzączki i monety.
Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję zobaczenia efektów pracy archeologów niemal od razu po dokonaniu niezwykle interesujących odkryć.
Muzeum zaprasza już od 1 sierpnia.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Najnowsze odkrycia archeologiczne z Piotrówki w Muzeum Malczewskiego
Muzeum im. Jacka Malczewskiego informuje, że na wystawie "Piotrówka. Pamięć rodowodu" pokazane zostaną najnowsze odkrycia archeologiczne z Piotrówki.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu