Kandydatów mogą zgłaszać sami radomianie, organizacje, instytucje i stowarzyszenia, a także członkowie kapituły. Komisja złożona z przedstawicieli instytucji społecznych i samorządowch miasta Radomia oraz lauretaównagrody z lat ubiegłych po dokonaniu ocen złożonych wniosków przedstawi kandydata rekomendowanego do przyznania nagrody. Formularz zgłoszenia kandydata jest dostępny na stronie „Resursy Obywatelskiej”. Aby pobrać, kliknij tutaj. Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce pracy i aktualne dane teleadresowe oraz opis dokonań zgłaszanego w minionym roku (nie więcej niż jedna strona maszynopisu), a należy je przesłać pocztą na adres: Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, ul. Malczewskiego 16, 26-600 Radom z dopiskiem na kopercie „Nagroda św. Kazimierza”, lub złożyć w sekretariacie OkiSz. Zgromadzenie komisji, która wybierze laureta odbędzie się pod koniec lutego. Do tego czasu można zgłaszać kandydató do nagrody.
Nagroda trafi do osoby bądź organizacji pozarządowej, która w minionym roku przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia czy zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. W ubiegłm roku po raz pierwszy laureatami zostały dwie osoby: Renata Metzger i druh Mirosław Mazurkiewicz.
Renata Metzger – dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu nominowana była za pionierską inicjatywę „Anima Urbis – Dusza Miasta”, która w oryginalny sposób pozwala radomianom na obcowanie z historią i dziedzictwem kulturowym miasta, za szereg przedsięwzięć przypominających i propagujących lokalną historię i kulturę, m.in.: „Uliczka Tradycji”, Ślad, oraz za organizację III Radomskiego Festiwalu Filozofii OKNA im. prof. Leszka Kołakowskiego, przypominającego również o związkach słynnego filozofa z Radomiem. Zgłaszającymi byli: Róża Domańska i Marek Mieńkowski.
Druha Mirosława Mazurkiewicza nominowano za współorganizację obchodów 100-lecia harcerstwa w Radomiu i za olbrzymi wkład w powstanie i otwarcie Izby Tradycji Harcerstwa Ziemi Radomskiej. Zgłaszającym był Bartosz Bednarczyk.
Patron nagrody, święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 roku, został w 1983 ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później - patronem diecezji radomskiej.