- Po tych pięciu latach śmiało mogę powiedzieć, że warto było ustanowić tę nagrodę. Promocyjny efekt przerósł moje oczekiwania. Nagroda stała się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem twórców. Radom to miejsce wyjątkowo sprzyjające debiutantom i świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. Pokazują to poprzedni laureaci nagrody literackiej, którym wygrana w Radomiu otworzyła drzwi do kariery literackiej - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Piąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest wyjątkowa. Zgłoszono do niej rekordową liczbę 105 książek. Kapituła nominowała do Nagrody pięć autorek. Są to: Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Tobby`ego Obeda”, Urszula Zajączkowska za esej „Patyki, badyle”, Dorota Kotas za książkę „Pustostany”, Barbara Sadurska za powieść „Mapa” oraz Natalia Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie”.
- Przez kilka najbliższych tygodni na stronach Nagrody i na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza będziemy publikować opinie jurorów o każdej z książek, a we wrześniu wybierzemy laureata i ogłosimy werdykt kapituły. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi natomiast podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który ze względu na epidemię przesuwamy na listopad - zapowiada Kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński.
Honorowy Patronat nad całym wydarzeniem sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody od czterech lat jest Jarosław Krzyżanowski.
- Uważamy, że wspierać należy w sposób ciągły. Tym bardziej, że projekt rozwija się i są w niego zaangażowane osoby, które żyją nim całym sobą i w tym trudnym czasie kontynuują rozpoczęte działania - mówi Małgorzata Świątek reprezentująca Mecenasa Nagrody.
W tym roku Partnerem Głównym Nagrody została firma Unidevelopment. - Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Naszej firmie jest blisko do tego typu działalności. Z inicjatywy właścicieli w 2017 roku powstała fundacja, która pomaga młodym ludziom rozwijać ich pasje - dodaje wiceprezes spółki Unidevelopment, Mirosław Szczepański.
Ustanowiona przez Radę Miejską Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza przyznawana jest za debiut literacki, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Zwycięzna otrzyma 40 tysięcy złotych, a pozostali nominowani po 2 tysiące złotych.