Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Na wokandę wraca próba otrucia Walentynowicz przez SB. Sprawa będzie rozstrzygana w Radomiu

onet, cr 2015-10-18 11:13:00

Złożoność i waga próby otrucia Anny Walentynowicz w grudniu 1981 roku przez funkcjonariuszy SB jest na tyle wysoka, że zajmą się nią dodatkowo powołani sędziowie. Aktem oskarżenia skierowanym przez Instytut Pamięci Narodowej będzie zajmował się Sąd Okręgowy w Radomiu, informuje Onet.pl.

Foto: Wikipedia

Czterem oskarżonym w sprawie funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa zarzuca się m.in. zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Miała ona polegać na  "przekroczeniu uprawnień służbowych w związku z opracowaniem i wdrożeniem kombinacji operacyjnej, zmierzającej bezpośrednio do podstępnego podania działaczce NSZZ Solidarność Annie Walentynowicz środka farmakologicznego o nazwie Furosemidum, za pośrednictwem tajnego współpracownika posługującego się pseudonimem Karol".

Zdaniem IPN oskarżeni mieli świadomość, że będzie to skutkowało co najmniej ograniczeniem ruchowym Walentynowicz, co uniemożliwi jej spotkania z pracownikami zakładów pracy. Próba ta się jednak nie powiodła, ponieważ działaczka związkowa udaremniła te plany wyjeżdżając wcześniej z Radomia.

Kwalifikacja zarzucanych czynów wymaga spojrzenia w kontekście prawa międzynarodowego ze względu na niejednoznaczną definicję zbrodni przeciw ludzkości, dlatego zadecydowano o poszerzeniu składu orzekającego w sprawie. Pierwsza rozprawa odbędzie się 18 grudnia w radomskim sądzie, który rozpatrywał ją już w 2010 roku. W czerwcu 2011 roku zarzuty w kontekście zbrodni komunistycznej skierowane przez śledczych IPN sąd uznał za przedawnione, choć o zbrodnię w kontekście zbrodni przeciw ludzkości wnioskował instytut (te nie podlegają przedawnieniu). W tym samym roku Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił postanowienie radomskiego sądu, a akta zwrócił IPN celem ich uzupełnienia. Na przykład o dowody, które wskazywałyby na prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy politycznej.

IPN pod trzech latach pracy nad dokumentacją ponownie skierował oskarżenie do sądu w Radomiu. Oskarżonym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Anna Walentynowicz działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego. Zginęła w katastrofie lotniczej Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych