Od poniedziałku telefony w muzeum nie przestają dzwonić. Zwiedzający dopytują o otwarcie i możliwości zwiedzania. Dzwonią także szkoły zainteresowane lekcjami muzealnymi. - To duże zainteresowanie bardzo nas cieszy i postaramy się zagwarantować zwiedzającym wiele ciekawych doświadczeń. Dlatego w czasie zamknięcia przygotowywaliśmy się do kolejnych, tegorocznych wystaw. Przygotowujemy się także do 100-lecia muzeum w 2023 roku. Dlatego apeluję do wszystkich o przekazywanie wszelkich pamiątek, np. filmów, zdjęć, pamiątek, biletów... Nie chcemy ich zabierać, ale chcemy móc je udostępnić wszystkim, aby nasze 100-lecie było wielkim świętem - wyjaśniał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Co w 2021 roku zobaczy publiczność?
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowuje nową wystawę „Historie w torebkach zaklęte”, której wernisaż zaplanowany został na 19 lutego 2021r. Zaprezentowane zostaną torebki historyczne pochodzące z czasów od XIX do II poł. XX wieku. Będzie ich około 300. Zaprezentowane zostaną m.in. torebki kolczugowe, koralikowe, pompadurki, a w drugiej części wystawy torebki etnograficzne z różnych stron świata: Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej.
Prezentowane eksponaty są wypożyczone z wielu polskich muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzeów etnograficznych w Warszawie i Krakowie, a także od kolekcjonerów prywatnych. Poza torebkami na wystawie pojawią się stroje damskie z różnych epok (XIX-XX w.) oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece. Na widzów od grudnia 2020 do 31 marca 2021 czeka także wystawa „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”.
To ekspozycja prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik historii naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek.
To jednak nie wszystko. W kwietniu Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprosi zwiedzających na dwie nowe wystawy: „Tytus Chałubiński – gawęda tatrzańska” organizowana z okazji 200-lecia urodzin. Zaprezentowana zostanie historia życia Chałubińskiego za pomocą pamiątek, obrazów, mebli – inscenizacja z okresu jego życia. Przygotowane zostaną pomieszczenia związane z jego życiem. Eksponaty udostępnia Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
Kolejną wiosenną wystawą będzie ekspozycja „Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” przygotowywana z Lasami Państwowymi. Radomskie muzeum posiada bogate zbiory dotyczące Pac- Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki, i unikalne atlasy ptaków i jaj.
W zasobach "Malczewskiego" są też maszynopisy, czasopisma, książki i inne wydawnictwa oraz również unikalny zbiór fotografii przyrodniczych i rodzinnych wykonanych przez L. Pac-Pomarnackiego. Na ekspozycji, poza wymienionymi, zaprezentowane zostaną także zostaną zbiory oologiczne (jaj ptasich) Leopolda Pac-Pomarnackiego. Zwiedzającym będzie towarzyszył w tle, odtwarzany w pętli wywiad z Leopoldem Pac-Pomarnackim z roku 1988, w którym opowiada on o swoich wojennych kolejach losu.
W sierpniu muzeum zaprosi zwiedzających na wystawę „Skarby wieków średnich”. To wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i prezentująca najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji. Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.
Jesienią natomiast swój wernisaż będzie miała wystawa „Radomian Portret Własny”. Będzie to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia i jej wybitnych mieszkańców. Poprzez portret chcemy pokazać wielkość i wyjątkowość Radomia. Będą mogli państwo podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem. Na wystawie zobaczymy portrety i autoportrety najwybitniejszych radomskich malarzy. Portrety, przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę. Największą atrakcją tej wystawy będzie zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”, w którym obejrzymy fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.
Poza wystawami czasowymi, do których przygotowania nieustannie trwają, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wystawy stałe. Wśród nich są m.in. ekspozycja poświęcona twórczości Jacka Malczewskiego, galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku, ekspozycje przyrodnicze czy kolekcja rodziny Pinno.