Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Mural ''Walka wycięta skalpelem'' w Elektrowni

Monika Małkowska 2019-12-02 10:35:00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza do oglądania muralu Andrzeja Krauze. To już 11. ekspozycja z tego cyklu, a na czym polega projekt "Kadry pod napięciem", wyjaśnia kuratorka, Monika Małkowska.

Kadry pod napięciem

Projekt dotyczy serii prac autorstwa polskich młodych artystów, prezentowanych na murze przy kawiarni Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Wszyscy twórcy zostali poproszeni o zaprojektowanie swoistych komiksów – nawet ci, którzy na co dzień nie zajmują się tym gatunkiem. 

Narracja bez słów

Nie stawiam twórcom żadnych ograniczeń tematycznych ani formalnych. Jedyny rygor, który autorzy muszą respektować, to zamknięcie narracji w jednej sekwencji – w pojedynczym, „długaśnym” kadrze, w obrębie którego „dzieje się” jakaś historia. Akcja musi być zrozumiała bez dymków, czytelna dzięki samym obrazom. Jak się okazało, żadnemu z autorów te ograniczenia nie sprawiają trudności. Każdemu projektowi towarzyszy krótkie wprowadzenie mojego autorstwa dotyczące pracy i artysty. 

Pozytywne napięcie, czyli dlaczego komiks

Uznałam za wielce inspirujące połączenie przestrzeni publicznej z komiksami – żeby gość „Elektrowni” był zaintrygowany obrazkową opowieścią, żeby poświęcił jej czas i uwagę.

Komiks wymusza na widzu „dynamiczny” odbiór. Wzrok przeskakuje z kadru na następny, obejmuje plansze, napisy; umysł łączy sceny i teksty w logiczną całość. Przy podprogowym odbiorze sens wprawdzie umyka, lecz gdzieś „z tyłu głowy” zostaje ślad po obrazie zobaczonym choćby w największym tempie. 

Dlatego zaproponowałam prezentację cyklu jednokadrowych, wielokrotnie powiększonych komiksów na długiej ścianie zamykającej dziedziniec przy „Elektrowni”. Przylega on do kawiarni i nawet zimą projekty są widoczne przez przeszkloną ścianę. 

Zatytułowałam serię „Kadry pod napięciem” – bo dostarcza dwojakiego rodzaju napięcia, nerwu: widoczny z wnętrza kawiarni fragment kusi do obejrzenia reszty. Jednak całość pracy nie pozwala objąć się wzrokiem z racji proporcji: 29 metrów długości na 2 wysokości. Widz musi przespacerować się wzdłuż muru, wrócić, ponownie spojrzeć…

I to działa!

Monika Małkowska

Andrzeja Krauze, Walka wycięta skalpelem. Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”. Mural można oglądać do 31 grudnia 2019 roku.

--- 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, ul. Kopernika 1, 26-600 Radom,tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60  www.mcswelektrownia.pl

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych