DPS nad Potokiem liczy prawie 180 osób na stałe przebywających w Ośrodku. Są to w większości osoby w podeszłym wieku, często wymagające opieki lekarskiej.
Młodzież z klasy 7c PSP 3, pod opieką wychowawczyni Izabeli Lackowskiej, od dawna z dużym zaangażowaniem i chętnie współpracuje z Fundacją Uśmiech Puchatka, tworząc jej wolontariat. - Szczególnie teraz, w porze świątecznej ci młodzi ludzie, pod opieką wychowawczyni, Izabeli Lackowskiej z zaangażowaniem udzielają się w działalności naszej fundacji charytatywnej – podkreśla Marta Smal, prezes zarządu Fundacji Uśmiech Puchatka, działającej nie tylko w Radomiu. – Chętnie w ostatnich dniach odwiedzają seniorów w Domach Pomocy Społecznej, dla których występują z tradycyjnymi jasełkami, scenkami biblijnymi nawiązującymi do narodzin Chrystusa.
Występy artystyczne młodzieży są też okazją do wspólnego kolędowania, młodego i starszych pokoleń. Rozmowy i zawiązujące się przyjaźnie są ważne dla młodszych i starszych uczestników tych międzypokoleniowych spotkań - w świątecznej, podniosłej, ale też serdecznej atmosferze, pośród chóralnie śpiewanych kolęd. Młodzi wolontariusze Fundacji Uśmiech Puchatka z uwagą słuchali wspomnień pani Eugenii, jednej z mieszkanek DPS.
Mówiła młodzieży i współmieszkańcom o tym, jakie były zwyczaje świąteczne w jej latach dziecinnych i młodzieńczych, jak inne od dzisiejszych prezenty choinkowe dla dzieci i dla starszych pokoleń dawniejszych rodzin, o zwyczaju rodzinnego kolędowania, ubieraniu choinki. Nie tak ustrojonej, jak w obecnych czasach – z pomocą kupowanych w sklepach i na jarmarkach świątecznych seryjnie produkowanych ozdób, kupowanych w naszych czasach masowo, jak zwykłe inne drobiazgi domowego użytkowania, ale ubieranej przez całą rodzinę, po tygodniach przygotowań i kultywowania duchowego przeżywania tych najważniejszych religijnych świąt. Te dawniejsze ozdoby choinkowe były oczywiście ręcznie wykonywane, a rodzinne ubieranie choinki odbywało się tylko przed samą wieczerzą wigilijną.
- Dziękujemy młodzieży ze szkoły podstawowej nr 3, z klasy 7c, wolontariuszom fundacji za ten świąteczny występ dla naszych mieszkańców – podsumowuje spotkanie pokoleń Magdalena Życka, instruktor do spraw kulturalno-oświatowych Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem. – Nasi mieszkańcy wyraźnie ucieszyli się z tej świątecznej wizyty młodych aktorów. Jesteśmy wstępnie umówieni na inne uroczystości.
Uczniowie klasy 7c radomskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 inspirują do społecznego działania także innych, młodszych uczniów. Wolontariat młodzieży we współpracy z Fundacją Uśmiech Puchatka rozwija społeczne postawy młodzieży i jest piękną okazją do spotkań międzypokoleniowych, tak potrzebnych jednej i drugiej stronie.
- Dziękujemy także Magdalenie Życkiej, instruktorowi do spraw kulturalno-oświatowych za pomoc w przygotowaniu tradycyjnych jasełek - podkreśla Marta Smal. - I wszystkim mieszkańcom DPS mówimy: do zobaczenia na następnych spotkaniach.